Julkalendern -13

Vad tycker jag om den? Barna Hedenhös uppfinner julen.

Jo, den bästa på många år helt klart. Både smått rolig och i de senare avsnitten lite tårar. Känns som den är igenomtänk, från avsnitt ett till varje rörelse i avsnitt 22. Allt hänger ihop och varje avsnitt avslutas i bästa stund. En bra serie i 24 delar, ett bra budskap och bra handling.  Till skillnad från andra år tycker jag denna handlar om julen, vad den innebär och runt om. Alla åldrar kan kolla, spåket har ändrats och hur man lägger upp filmen, men de tycker jag bara är ett plus. Men ett minus jämnfört med dem äldre avsnitten är att man kollade dem tillsammans förr, alla samlades i vardagsrummet med glögg och gott till julkalandern – de känns helt borta nu.

Och julen, handlar de bara om presenterna och inget annat? NEJ – no way. För mig är de tusen gånger viktigare att familjen är närvarande och glada, att alla är lyckliga och hänger med varandra istället för mobilen. Tycker julen är en högtid där familjen ska lyftas upp och berömmas, man ska tänka extra mycket på vem man är och vad man har. Ägna en tanke till alla världens barn som har de sämre än en själv och vara tacksam för vad man har. All god mat och alla tända ljus, granen som lysser och alla ögons som strålar – de är jul.

Okey, idag är de söndag, julafton äger rum på tisdag – 2 dagar. Som jag lääängtar. Och sen den 25, ohh jul två gånger? Gryymt

Tillbaka till Hedenhös och julkalendern. Är framtiden så viktig, är den viktigare än här o nu? Varje sekund, varje minut som går – är framtiden. Vi lever i nuet och framtiden kan ju jag tycka. Svårt att säga 😉

Kolla på första avsnitten under.

Har du totalt missat årets julkalender? Kolla alla avsnitt HÄR – de blir bara bättre och bättre.