Kan prinsen Carl Philip blivit påverkad av lågkonjukturen?
En liten fågel har viskat i mitt öra att prinsen inte dricksade en enda krona under de tre dagarna han festade på båstad.
Ganska fräckt med tanke på att han lever på skattebetalarnas pengar.
Landstället han har ska vi inte ens gå in på……
Fick även höra att många fick betala på krita i båstad, samtidigt som de skrek, ”2000kr på golvet!”, medans de sprutade ut champagnen.
Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Visst kan man unna sig
fina saker, och visst är det är ok att dricka en
super dyr champagne flaska eller flera men att spruta ut det på det viset tycker jag
är respektlöst mot folk som inte ens har mat.
Vad tycker ni om allt detta?


Så vitt jag vet så är a-kassan inget skattemedel..utan en avgift som du beslutar att betala själv om du vill ha en säkerhet när du blir arbetslös..Orsaken till att det blev ett sådant djävla liv när dom "tvångssänkte a-kassan" var för att vår kära Stadsminister kom med det föslaget för att täcka in de skattesänkningar han gav till arbetsgivare och höginkomsttagare…det man tar bort från ett håll..måste man kompensera med att ta från ett annat..o vilka fick kängan?…just det: Låginkomsttagarna och de arbetslösa..o det är klart att det blir så när man nu måste betala mer..för att de sedan ska sänka din ersättning efter 6 månader…o du kan ju inte jämföra det han gav då på den tiden…mot att kungafamiljen faktist tar ut 13 milj per år för underhåll o dyl…han kör ju ingen volvo 240 direkt till jobbet..tänk på att du istället för dom 2000 kan ge en hel by med mat i ett år!=)..
Du är en fin människa Natacha, jag brukar också tänka så när folk slösar med mat, eller strör pengar omkring sig som om det vore skit. Respektlöst!
Och jaa kungahuset är ju Sveriges största socialfall!
Hej Natacha! Vädligt bra skrivet! måste erkänna att man har en förutfattad mening när det gäller snygga modell tjejer, men verkligen kul o se att en fin o eftertraktad tjej som du verkligen har en jordnära och fin personlighet som matcher med ditt fina yttre.::) Du är den enda kändisen jag skulle bjuda över på saft o bullar:p Mvh Danne
Läs min blogg; http://amandapaulinabonita.blogg.se , vad tycker ni om otrohet? Läs min story om vad som har hänt!
Kungahuset borde skänka en massa till välgörenhet för barn och djur istället för sina dyra representationer och resor. Du har rätt som du skriver. Vidrigt de kan betala sitt slott själva för det är vi som gör det nu.
Mycket bra skrivet, håller verkligen med om att ett sådant slöseri är endast dumdristigt, visst dom kanske har råd, men det finns inte bara u-länder som knappt har mat, det råder ju ekonomi-kris runt om i hela världen, även i Sverige, och även här finns det människor som inte äns har mat över dagen. För mig är det ologiskt varför man väljer att gnugga in det i ansiktet på de som inget har, av vilken anledning? Man bör ta vara på att man är född i ett i-land, och att man förmodligen har det betydligt bättre än många andra runt om i världen, detta genom att inte spruta dyr champange, utan istället uppskatta det lilla.
Om man vill göra en insats för fattiga barn i Etiopien så ska man adoptera. Många av barnen är föräldralösa och behöver föräldrar som bryr sig om dem och kan ge kärlek, mat, trygghet och ett hem. Att växa upp på ett barnhem går inte att jämföra med en riktig familj. Synd att det föds så många till eländet i Etiopien. Landet behöver inte fler svältande, sjuka barn. Tragiskt. Att spruta champagne för 2000 kr är patetiskt. Att slänga mat är slöseri. Ta inte mer mat än du äter upp. Vissa lär sig aldrig!
Du har helt rätt Natacha……skönt att det finns fler som tycker som jag..!!!
Fyfan vilken snåljåp. Fast jag tycker synd om hela kungafamiljen, vilket mikroskop dom lever i.
tycker att han är en bortskämd brats bara,det är sant det där med champagne,finns folk som svälter,finns barn som är döende och döende i aids. Välkommen till afrika den bortglömda kontinenten,när jag tog studenten och min kompis försökte spruta öl och champagne blev jag skitsur,drick skitet men släng inte den,tänk på barnen i afrika sa jag men hon garvade bara åt mig och kalla mig FÖR idiot. Kanske åker till etopien och blir volontär för barn där som inte har föräldrar,barn utan hem och barn som behöver kärlek och mat.
*
*
hej, hej.. 🙂
Är det sant, fan vad snååålt av han!!
Jo jo, prata om hans landställe, mm..
Skulle mer än gärna höra lite true-shit ifrån dig 😛
// Kramz Mara
// http://www.alien-doll.com
*
*
*
Hej, Hoppas att du mår bättre jag har också en hund som jag älskar väldigt mycket och jag tar verkligen vara på all tid som jag har med henne. Jag fattar inte varför du är så ytlig, du verkar ju ha en fin insida, Jag fattar att du operera dina bröst för att.. må bättre? bröst är bara utsidan som andra kan se, det är du som ser din insida. Hur skulle det kännas att gå utan det du har i dina bröst och läppar, med ditt egna hår och riktiga kropp med lösa jeans och en tshirt utan cleveage? Helt värdelös?, älska dig själv sålänge du lever dig själv. Jag vet att du inte berättar något personligt här men snälla se dig själv som en fantastisk skådis med överfull plånbok och som den mest eftertraktade kvinnan i usa. Eller se dig själv som det du verkligen vill innanför skinnet in i själen.. Känn Välj och Gör utan några konsekvensker Lev Natacha, vi vet aldrig när det tar slut. Snälla skänk kärlek ifall du har och älska livet när det är som värst.
Mvh Johanna
vilken snål prins! det var verkligen det värsta jag har hört. Mamma Silvia borde ta sin unge i örat. Han kanske har fått snålheten från kungen?
get a life bruden…skriv om vättigare saker snälla…. skriver du ett inlägg om prinsen baserat på rykten o skvaller..? har du sett paradise hotel förresten som sänds nu igen på tv400 , du kanske borde skriva lite om ditt patetiska betende …
Helt rätt tänkt. Du är smartare än man tror. Jag diggar dig hårt du är en liten idol för mig faktiskt.! u go girl.!
Jag skulle knappast säga att det är respektlöst mot folk som inte har mat?, man väljer att göra vad man vill med sina egna pengar, bara för att man dricker champagnen istället för att sprutar den så blir inte hungriga barn mätta(?). Förstår inte riktigt hur du tänkte där, det var en konstig jämförelse, men annars tycker jag också det är töntigt att spruta så dyr champagne haha.
Gillar din blogg 🙂
det är upp till han vad han vill göra eller de, jag skulle se det som med personer som slänger mat ibland vill man inte äta eller orkar inte. Visst tänker man på fattiga men jag tror inte att alla tänker förräns de har blivit drabbade.