← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
This is Natacha Peyre

”THE FLU”

<a onblur=”try {parent.deselectBloggerImageGracefully();} catch(e)
{}”
href=”http://4.bp.blogspot.com/_C3PRBB3T4PQ/SqlaZEjsSOI/AAAAAAAAGOU/hgikdfbPe_E/s1600-h/090815svininfluensan.jpg”><img
style=”display:block; margin:0px auto 10px;
text-align:center;cursor:pointer; cursor:hand;width: 400px; height:
300px;”
src=”http://4.bp.blogspot.com/_C3PRBB3T4PQ/SqlaZEjsSOI/AAAAAAAAGOU/hgikdfbPe_E/s400/090815svininfluensan.jpg”
border=”0″ alt=””id=”BLOGGER_PHOTO_ID_5379930616637442274″
/></a>

Jag vill aldrig mer höra ett ord till om svininfluensan.
All pratar om det konstant, ska du vaccinen? ska du ta vaccinen? blablabla.
Jag orkar inte höra mer, får jag det så får jag det tänker inte ta ett vaccin som har massa okända biverkningar, NEJ TACK!
Det finns väl andra sjukdomar och problem i världen?
Man kan inte gå runt och tänka, tänk om, tänk om.

Eller? Går ni runt och är rädda för svininfluensan?

Puss

15 svar på ””THE FLU””

  1. Är inte orolig för min egen del, men är orolig för mina barn och andra i min närhet som skulle kunna bli svårt sjuka om dom blev smittade.
    Därför tänker jag vaccinera mig.
    För att minska smittorisken.
    Det finns inga mediciner, som inte har någon biverkning.
    Biverkningarna för detta vaccin är heller inte okända.
    Man har ju hört om kvicksilver och allt möjligt, men faktum är, att det är inte mer kvicksilver i en dos som det är i en halv portion fisk.
    Jag är mest trött på att "tro sig vetare" som sprider rykten om förlamning och annat.

  2. Javisst, det är överdrivet och det pratas för mycket om det. Men de som verkligen ligger i riskzonen (t.ex min mamma!!) ska akta sig för att få det. Så vaccinera dig för deras skull isåfall.

  3. Hej Natacha!

    Det här med Svininfluensan står mig upp i halsen också. . MEN;

    Du kanske kan överväga att ta sprutan ändå!? Du kanske inte bryr dig om du får svinisen, men de som tillhör riskgrupperna bryr sig nog. . viruset kan orsaka lunginflammation och kanske i förlängningen även andningshjälp med konstgjord lunga på sjukhus, eller i värsta fall döden. Min pojkvän tillhör en riskgrupp då han har nedsatt lungfunktion efter strålning genom lungan och han har även svår astma. För honom och många andra kan influensan vara förödande. . . så ju fler som vaccinerar sig och därmed inte för smittan vidare, desto färre svårt sjuka och döda kommer det att bli. . as simple as that! Så tänk steget längre!

  4. Det är väldigt viktigt att man vaccinerar sig. Svininfluensan är inte farligare än andra influensor, men skillnaden är att svininfluensan är ny och därmed är ingen tidigare smittad och därmed immun. Därför kommer svininfluensan spridas lättare, och fler kommer drabbas. Vi som inte tillhör någon riskgrupp (som jag antar att du inte gör) måste vaccinera oss för att stoppa framfarten och skydda dem som kan dö av influensan.

  5. Håller helt och hållet med dig. Jag tänker heller inte gå och vaccinera mig. Får jag den så får jag den. Det är ju som en vanlig influensa som bara har blivit uppblåst i media.

  6. Jag är inte rädd för den, lite bekymrad kanske, men inte rädd.
    Men jag kommer väl ta vaccinet i alla fall, bara för att vi ska få det gratis här i kommunen och sånt, och det känns väl alltid bäst att man har något form av "skydd"

  7. Nejfy, jag tycker också det är alldeles för överdrivet. Som en del säger, varje år dör fler av vanliga influensan i Sverige än vad det hittils gjort i världen av svininfluensan… Och skumt vaccin, nej tack! :p

  8. Jag håller helt med. Jag fattar inte varför alla hakar upp sig på svininfuensan. Det är typ som cancer man kan inte hindra att man får det

  9. Jag går abosolut INTE och oroar mig för svininfluensan. Det är som en helt vanlig influensa fast den sprids fortare. Att den tar fler liv än vanlig influensa tror jag inte heller på för de som blir sjuka är gamla eller de som har problem med hjärt och kärlsjukdomar eller annat. Jag tycker att det är galenskap att media håller på att förstora upp det för det gör bara att folk går runt och är rädda och slutar leva sitt liv till fullo. Och jag håller definitivt med dig om vaccinet, det är inte testat orderntligt och jag tror att det är större risk att bli sjuk av det än att dö av svininfluensan. Hoppas att du får en fin helg natacha! Kramar *

  10. sv- nej inte rädd tycker detta är bara töntigt det ar alltid funnits influensor och fan klart folk dör men herregud det händer inte alla utan dom som redan är dåligt nedsatta , speciellt dom som dog i sverige !? ena hade cancer redan innan , och den andra hade Hiv/aids dom hade dött endå ? MEDIA förstorar upp allt , man kan inte ta vaccin mot allt haha snart måste vi ta det för , förkyldningar ,-.. detta börjar bli löjligt ! , fan folk dör och vissa inte , det beror på att dom redan har en kronisk sjukdom , tex. allergisk , lätt för att få lunginflemation osv .. vi måste också lära kroppen bygga upp ett eget emunförsvar så vi tål att få baktieier så kroppen kan stöta bort dom , inte ta vaccin för allt som finns , haha
    Kram , Issabelleb.blogg.se

Kommentarer är stängda.