Hej på er! Nu är jag hos min mamma i Norrland eftersom det är höstlov. Jag kom hit i lördags med buss och det var typ en dubbeldäckare, man fick benstöd och ganska stort utrymme. Jämfört med de vanliga bussarna kan man knappt röra sig haha. Hem till Stockholm ska jag åka flygplan som tar 50 minuter och inte 6-7 timmar. Men jag är ganska rädd för att åka flygplan, för att det ska typ krascha eller nåt men den rädslan håller på att gå bort. Om det kraschar då gör det det lixom, what to do?
Jag har köpt en ny höst/vinter jacka för några veckor sedan, men i lördags efter jag kommit till min mamma så skulle jag gå och beställa pizza till oss. (Hon kunde inte följa med för hon kastade pil, hon hade tävling). Då gick jag dit, beställde pizzorna. Men på vägen hem så höll jag pizzorna konstigt så det kom pizza-fett på min jacka….vilket är svårt att få bort. Jag vart så klart jätteledsen och min pappa skulle åka och köpa en ny (min mamma kunde då skicka med pengar till en ny) och när han hade kollat i samma butik fanns den inte och han kollade typ överallt. Men den fanns inte och vad jag förstod det som så var den väldigt populär så den var antingen slutsåld, fanns inte i samma färg eller storlek. Jag kollade på nätet…samma problem: antingen fanns det inte i min storlek eller färg. Vi tvättade min jacka och använde typ nånting och nu är det äntligen borta! Överlycklig!!!! Många kanske inte blir ledsen för en jacka men jag är tacksam och försiktig med saker jag får, medans vissa tar sönder saker bara för att.
Jackan är från Esprit (http://www.esprit.se/dammode/jackor-kappor/jackor-vaestar/quiltad-dunjacka-103EE1G073_125#!ThumbMainView) och den kostade 1099kr. Jag sa dock till min pappa att vi inte behöver köpa den här jackan med tanke på priset men nu är den köpt och det är det bästa köpet! Förresten om ni tycker på länken så kommer det 5 olika färger och jag har den vita eller den är mer cremé färgad kan man säga. LOVE IT!
Det är Halloween idag eller imorgon och vissa säger på lördag, men vad jag har fattat det som är det idag. Jag är ingen riktig halloween-firare, utan förut klädde man ut sig och gjorde typ bus eller godis. Jag har inte planerat vad jag ska göra men min lillasyster ska gå ut med sin kompis på lördag och då ska jag gå med dom för min mamma och hennes vill inte att dom går själva typ på eftermiddagen/kvällen…..ja det finns konstiga människor, ja ni förstår nog! haha! Så jag ska nog inte klä ut mig utan mer sminka mig (normalt, inte som någon häxa haha), ta på mig något och följa med dom här bus-ungarna.
Just nu kollar jag på my life as Liz (på MTV), dock är det inte mitt favorit program men jag brukar se det om det inte finns något annat att se. Men nu ska jag snart städa på rummet för det ser ut som…….ett stökigt rum.
//Caroline! 🙂
