← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Natuche

Girlfight?

Nu är jag nog lite sen men ni som läser Marie Polsjö och Natacha Peyres blogg kan ju inte ha missat små gnabbet mellan dem angående vikt. Själv finner jag det hela lite barnsligt, vi har vell alla sätt bråket mellan dem den tiden de var med på tv i Paradise Hotel. Inte? Det handlade en del om att Natacha kände sig sviken av Marie som höll på med Natachas kille i programmet. Var jätte kul att följa och se hur vuxna lögner och spel fungerar när det sätts på sin spätts.


Dock verkar ju det inte bara vara gammalt groll nu när det börjar små hacka på varandra igen.


Natacha skrev tidigare om hur lite hon väger och strax därefter kommer det upp ett inlägg hos(gissa vem) Marie som lyder:


Vad gömmer jag under huden som många andra inte verkar ha? Ljuger många eller har jag tonvis med muskler eller har några extra gömda delar i min kropp?Jag läste precis Natachas svar efter en vän påpekat hennes svar gällande längd och vikt. Hur kan hon vara 1.65 när jag är 1.68 och när jag upplever att jag är huvudet längre än henne? Vikten låg på 46 kilo. Shit om hon är så lång så tycker jag det låter farligt. När jag var som aldra magrast så vägde jag 51,5 och då såg jag verkligen sjuk ut. Jag misstror inte Natacha men hon är en av alla som skriver att de väger så otroligt lite i förhållandevis till sin längd. På bilden på mig så vägde jag ca 59 kg och jag är som sagt 1.68 cm. När jag vägde 55 kg  och var med i diverse modellsammanhang så tog de alltid ner vikten i papperna för det skulle se bra ut. De lade också på några cm på mig så jag blev 1.70 cm med en vikt på ca 50-51 kg för det skulle se bra ut på pappert.


I dagens läge är jag lite sur på mig själv att jag precis som alla andra tillät modelagenturer, fotografer och de man hade att göra med att sänka min vikt och göra mig längre då jag tycker det sänder ut fel signaler smal som jag var och fortfarande är.


Jag berättar detta för det är sällan jag sett någon berätta att deras vikt varit mer än 55 kg (och då tar jag verkligen i i överkant) om det inte handlar om att det är personer som klagar på sig själv och vill bli smalare.


Jag väger 6 kg mer än det och är helnöjd och smal och fit. Vi är alla olika byggda men eftersom jag tror det är fler ”vanliga” personer än bara jag som undrar hur många av modellerna kan väga så otroligt lite när de är så långa så berättar jag gärna att ni är inte onormala!


Jag ser ut som på bilderna ni sett i mina senaste inlägg och jag väger nu 61 kg. Det är inte så att jag är i närheten av att vara mullig ens. Jag förstår inte hur andra är skapta med tanke på det. I Casiasecrets blogg så läste jag att hennes idealvikt låg på 52 kg och hon är ungefär i min längd.


Jag vet att muskler väger mer än fett men herregud jag är inge muskelbyggare. När jag tränade till fitness för ca 10 år sedan så låg min vikt på 57-58 och då var jag muskulös. Jag upplevde mig som större då än nu.


Har jag världens tyngsta skelett? Vad gömmer jag i min hydda som många andra inte har? Fler hjärnceller? Fler organ? Extra mycket blod? Ett extra hjärta kanske? Eller är mina öron ovanligt tunga? Finns det något svar?


Mina bröst väger inte så väldigt mycket. Jag känner inte ens av dom. Jag tror dock det beror på att jag alltid tränat mycket.


 


Den 5/12 skriver Natacha i sin blogg tillsammans med ett foto som bevis på hennes låga vikt alltså passet. Detta kan man läsa:


Mytomanen Natacha????Bara för att folk är så dumma i huvudet och tror att jag sitter och ljuger om min vikt i bloggen ska jag leta reda på en våg och fota detta.
Har tyvärr ingen egen våg. Jag skrev tidigare att jag väger 46kg.
Det är min normalvikt, jag äter precis vad jag vill och man behöver inte vara ”sjuk” för att väga så lite. Vissa gör det av naturen, jag har också väldigt tunt skelett. Vet inte ens varför jag sitter och förklarar mig. Men blir så irriterad på folk som tror att man är någon jävla mytoman.
Här har ni också min längd som vissa här tror att jag ljuger om.
Är jag en dålig förebild för att jag svarar på en läsares fråga vad gällde min vikt och längd?


Är jag en dålig förebild för att jag säger sanningen? Ska jag ljuga och säga att jag väger 350kg för att vara en ”BRA” förebild?
Är jag ingen bra förebild gällande min vikt när jag äter betydligt mer än många?
Vem bestämmer vad som är bra och dåligt? Blir så trött!

Man kommer ingenstans genom att sitta och dumförklara människor.
Just so you know. Du vet vem du är…


De är ju båda vackra skapelser!


(bilden är tagen från stureplan)


Så vad sägs? Jag känner rent spontant: Säg vad fan ni vill och ljug om det hur mycket ni vill eller om ni talar sannaing so fine. Ni ser både bra ut och spelar det igentligen någon roll? Själv så anser jag att när man tränar skall man aldrig gå efter vågen då muskler väger mer än fett. Använd mottband och sunt förnuft.


Blir trött på att man säger att folk är dåliga förebilder, det är som att säga att vi andra i världen är dumma i huvudet som går på detta. Men självklart är det sorgligt med för mycket gjort reatouch då det faktiskt är att ljuga för läsaren mer eller mindre.


Var stolt över dig och ditt eget tempel!