Godkväll!
Satte rygg/biceps-passet rätt bra. Det var inte bästa, men det gick bra och jag tog det lugnt så kom inte därifrån förrän efter 2h cirka. Körde inte direkt något schema utan hade det fritt idag. Vissa dagar kör jag strikt om jag ex. har bråttom eller har annat att tänka på. Det blir oftast rygg, armar och bröst som blir strikt. Ben har jag aldrig schema på, vissa gånger vill jag fokusera mer på glutes och andra gånger kör jag allt i ett.
Som sagt gick det bra, och jag försökte mig fram att ta pb i bicepscurls men någon led i min högra underarm är klämd och det gör så ont, så jag har svårigheter med lyfta ordentligt och speciellt med bicepscurls med barbell. Så tyvärr blev det bara med fria vikter och lite hammercurls. Oavsett så träffade jag till rätt bra, och ryggen fick sig en omgång så det räcker. Nästa pass kommer bli bättre, och då är det ju armar för sig, och rygg för sig. Trivs inte med att köra bröst/triceps och rygg/biceps. Jag vill hellre fokusera på ett i taget, och sen ta armar för sig. Nu ska jag se till att vila upp underarmen och försöka massera leden så gott det går. Hoppas på att det inte blir några eventuella skador.
Imorgon är vilodag, och sedan på söndag blir det benmos. Ser fram emot det! Efter tänkte jag ta en tur förbi mmsports och köpa nytt whey, testa omega-3 kapslar och kanske köpa med mig ett par träningsbyxor. Vi får se vad som händer 🙂
Jag var förbi City Gross och köpte med mig en till drick-kvarg, bönblandning, kyckling, granola, naturgodis osv. Stekte en kycklingfilé utan att skära den i bitar och åt tillsammans med bulgur, kvarg och bönblandning. Fyfan vad gott det var!




