← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Niella

Once again.

Så ledsen jag känner mig just nu. Först smällar från ett håll sen från ett annat. Fattar inte att allt man gör kan vara så fel?

Mycket har jag lärt mig genom åren och allt jag fått gå igenom och ja det är en hel del jag fått utstå från alla håll. Ibland undrar man när det är ens egen tur att vara glad och inte behöva kämpa med allt. Jag tänker inte längre kämpa för saker där det bara kommer skit ifrån. Jag måste tänka på mig själv. Livet är för kort för att man ska vara olycklig.

Många människor står och pekar finger och dömmer en. Det roligaste är att dom människorna oftast inte har en endaste aning om vem man är eller vad dom pratar om. Folk hör och ser vad dom vill se och det spelar ingen roll hur mycket man kämpar med att visa vem man verkligen är så det är lika bra att låta bli. Sluta bry sig helt enkelt.

Det enda som betyder något är dom du älskar. Dom känner dig och det är det som räknas. Att inte bry sig om andra är aldrig lätt men om man ska må bra måste man göra det. Tänk på att det är personer som antar och tror saker som är personerna med problemet och inte du!

 

Be strong, cause i will be!