Medans vissa går och köper vaggor till sina barn för 23000 dollar svälter andra.
Det gör ont i mig när jag tänker på hur vår värld ser ut. Vårt ha begär efter saker vi inte behöver när andra kämpar för sina liv. Hur vissa frossar i pengar medans andra dör.
Hur dom som jobbar för att hjälpa andra människor och räddar deras liv har bland dom lägsta lönerna som finns.
Ett människoliv är inte värt mer än pengar och så är det.
Hur kan någon som gör musik få så sjukligt mycket pengar medans läkarna som ger sina liv för andra inte ens är i närheten.
Jag blir så trött på mig själv när jag vet hur jag själv hela tiden vill ha nya saker och det gör mig arg på mig själv.
Men argast är jag på denna sjuka världen.
Folk som utnyjjat systemet vill man ju knappt snacka om, jävla äckelpolitker med feta löner och bonusar som enda tar bidrag?? För fan hur kan en politiker sitta på en sån lön! Sjjjuuuuukt!
Använd skattepengarna där det behövs istället, jävla as asså!
För att inte nämna kungafamiljen.. Dom får gärna sitta kvar men dom pengarna dom roar sig med kunde används till dom som behöver det och inte för att tillfredsställa behov.
Missförstå mig inte, givetvis ska man använda sina ihop tjänade pengar på det man vill unna sig men det kan gå till överdrift. Och många artister och andra skänker och gör massor men det räcker inte när det ser ut som det gör.
Nä jag får sluta.. Känner mig bara extra ilsken idag…







