← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Noll komma ett ton

Dag 4: Cigaretter, snus, heroin, friterad föda

I fredags träffade jag en person som är mycket kunnig inom områden som rör näring och liknande. Vi pratade om allt från ägg till snabbmat. Ämnet gled in på att jag med mina förflutna matvanor antagligen är beroende av fet mat. Och det låter väl inte så out of line egentligen. Att gå ifrån minst en fet maträtt per dag till absolut ingen alls är en stor omställning. Jag har liksom på RIKTIGT känt en avvärjningsprocess som rullat runt i kroppen. Samma känsla som när man slutar snusa eller röka om ni vet.. De borde ha varningstext på kebab.

Vissa är födda till att bli tjockisar. Men vissa är födda till män och känner sig som kvinnor inombords så varför ska jag, en natural born betongklump, inte kunna göra ett försök till att bli smal?!

Jag har skrivit ganska mkt om mat n shit. För det är vad de senaste dagarna har handlat om. Om ca 10 timmar kommer det börja handla om träning. Och muskelvärk. Igen. För om 10 timmar ska återskapa min PT Daniels tränignsprogram, ensam, på en gräsmatta nära dig.