Godmorgon!
Läste precis en artikel från nyheter24 om varför kvinnor föredrar the bad boy framför den romantiska tönten. Slutsatsen va att vi kvinnor föredrar the bad boy eftersom vi kvinnor vill helt enkelt bli rejält påsatta ibland och han luktar gott och att det sprudlar testosteron kring honom som lockar oss kvinnor. Men sen nämns den ”osexiga dieten” också står det ”nördar kan inte laga en normal och god middag som inte kan bestå utav annat än havtorn och en massa märkliga ingredienser”. Vem säger att nördar är så hälsosamma att de inte kan laga en god middag? Men så nämns det också att vi vill ha de där muskelpaketen till män men för att de ska få de där musklerna så behövs en bra och nyttig kost som grund. Går ju inte ihop!
Hahaha läser man vidare så nämns något som ”trosnyckel”. Det menas med att är killen bra på något så ger det pondus och det i sin tur ger en så kallad trosnyckel… sammanbiten, pondusfylld, grym på det du gör, ignorant och lite smått otrevlig = trosnyckel.
Snäll, finn alltid där, omtänksam, förstående och lyhörd = friendzoned.
Med andra ord är min pojkvän friendzoned… Rent ut sagt idiotiskt!
Jag köper det att vi kvinnor lockas av en god doft och en massa som är alfa framför beta. Men i denna artikel så tycker jag att det verkar som om vi kvinnor vill bara ha svin och det stämmer inte i längden. The bad boy kommer aldrig träffas mer än en gång och vill det mer än en gång så är det bara av en anledning. Kommer aldrig med en ros helt utan anledning. Lägger aldrig märke till vad du tycker om eller lyssnar på dina problem. kommer aldrig säga de orden ovan.
Så visst vi kvinnor vill ha en bad boy någon gång i livet men inte i längden! 🙂

