← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Pipienas blogg

Strömavbrott

hämta

Hej svejs!

Denna dagen har varit helt enkelt varit den sämsta på länge. Började med att i morse så hade jag glömt mina nycklar, så Fredde som  var på väg till jobbet fick snällt köra tillbaka och lämna sin nyckel till mig. När jag väl kom in igen så hade jag inget kaffe hemma men hade inte tid till att cykla och köpa nytt, så fick vara utan mitt morgonkaffe idag. Sen när jag skulle börja skriva min engelska uppsats så kunde jag inte hitta mina papper. Men tillslut så hittade jag dem iallafall.
När jag sedan skulle till min mattelektion så höll jag på att komma försent men hann precis. När jag va i affären så hade jag självklart inte mitt legitimation i väskan jag hade med mig utan i den andre som var hemma. Så blev inga cigg till mig inte.
Efter jag hade hämtat Lukas på dagis och vi varit hemma en stund så skulle jag börja med middagen men kunde inte för tydligen så blev det strömavbrott i hela Bromölla.

Nu ikväll så har det iallafall inte hänt något dåligt än så länge. Jag har kommit en bit på vägen med min uppsats och ska strax gå och lägga mig. Men först ska jag äta och lite så först.

Jag hoppas att er dag har varit bättre än min. Vilket den säkerligen har varit också. Men nu kanske jag inte har sådan otur på ett bra tag.