Jag är typ världens mest laglydiga bussåkare som ni som läser min blogg borde förstå. Jag är den som åker med bälte på, går längre bak i bussen utan att busschauffören behöver säga till om det, lämnar plats åt andra resenärer, säger ”god morgon” eller ”hej” till chauffören.
Nu (tidigare idag) en gång, första gången in my life som jag kliver på bussen i mitten dörren blir jag utskälld!
Herregud, jag var stressad, min svägerska ringde, och en annan dam klev på före mig. Ursäkta så jävla mycket att jag trodde man fick kliva på!
Damen som klev på skulle visst byta med chauffören (lätt å veta när hon är civilklädd!). Han som hon bytte med kom fram till mig men jag var rätt obrydd och sa bara tack, men jag trodde man fick kliva på. Sen lyssnade jag inte mer och han gick av bussen. Han såg ut som blandningen tomte-uteliggare och jag har ingen respekt för honom.
Ok inte hela sant, jag respekterar alla människor, men honom som yrkesperson, nej.
Busschaufförer har jag bara negativt att säga om, men alla dom erfarenheterna tar jag inte upp nu.
Åter till ämnet. Så typiskt att han skulle ge mig skit just idag. Har ju tidigare skrivit om hur min dag började. Jag är faktiskt jättebra(?) på att åka buss. Inte fan får man uppskattning för det, men så gör jag ett fel av misstag och så blir det världens grej…. Sug hästballe!

