← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
P1X13

Hej vita läpp-penna

Såååå det tog lååång tid hos polisen, väntetiden alltså. Att göra passet tog 15sekunder typ. En gubbe som satt brevid mig där i folksamlingen tittade på min nummerlapp som jag (efter typ 20minuters väntan) börjat vika i fult origami Catti-style. Han frågade om jag väntat länge och pekade på den skrynkliga nummerlappen. Han ville köpa den för han orkade inte vänta, hahahha! skön gubbe alltså 😀

Så var det min tur tillslut (sålde inte nummerlappen). Kvinnan i kassan frågade hur lång jag var. 151,8cm svarade jag. Hon sa att hon skulle skriva 152cm, WIN!!! Dom har alltid skrivit 151 i mina pass trots att man egentligen avrundar upp om det är över 5! (haha kan inte matte, men det håller jag i alla fall koll på!)

Ok, nu fotot….. Är väl inte helt nöjd. Bilden blev inte som när jag övade hemma….

Signaturen frågade hon om jag var nöjd med i alla fall! Kunde inte bry mig mindre om den direkt, bättre vore om hon kunde ställa samma fråga efter fotograferingen… hmmm… Det är ju inte så att folk tittar i ens pass å bah: Ååååh vilket fint skrivit namn!  eller  Men du kan ju inte fått så högt betyg i skrivstil va?