← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Robin Strandberg

Här är jag..

Vem är jag undrar säkert många av er. Ja, vem är jag? Några av er kanske har följt med mig hit ifrån min tidigare blogg (vilket jag hoppas såklart). Andra har inte en aning om vem jag är. Och för er kommer här en liten minimerad presentation om mig och mitt lilla vardagliga liv. Förvänta er inget. Trust me, i’m not that cool.

Robin heter jag. Strandberg är efternamnet. 22 år gammal. Bor i Malmö sedan sisådär 4 år tillbaka. Kommer ursprungligen ifrån en liten mindre ort längre upp i Sverige. Eller mindre och mindre. Räknar man in skogen i själva omkretsen så kan man nog snarare kalla det storstad. Ja ni fattar. Vare sig stad eller ort är alltså inget att lägga på minnet. Ung och tonåring hittade jag kärleken på något så fantastiskt och seriöst som internetsidan Qruiser. Problemet var att han bodde i Malmö och jag långt bort i skogen ca. 70 mil bort. Men efter ett par års pendlande fram och tillbaka 8 timmar enkelresa i buss tog jag slutligen, efter mycket om och men, studenten. Lämnade skogen, blev bög och flyttade ner till lilla Chicago, förlåt Malmö.

Här bor och verkar jag alltså nu. Fortfarande ihop med han jag träffade för snart 6 år sedan. (Ja men självklart ska vi gifta oss – jag jobbar på det kan man säga..) Tillsammans i en lägenhet i centrala Malmö med våra tre små hundar till barn. Rocky 5, Fendi 3 och lilla Dixi 1.

Och varför bloggar jag då? Jadu. Som alla andra, jag hoppas på att bli den nya Kissie? Skämt å sido. Jag fullkomligt älskar att skriva. Har alltid gjort, och kommer alltid göra tror jag. Och får jag erkänna det själv – utan att låta allt för självgod – anser jag mig själv vara bättre än dom flesta sk. ”proffsbloggarna” på just det. Sen att alla i hela världen råkar kunna gå in och läsa precis allt jag skriver här är en helt annan femma, och något jag glömmer bort in i mellan. Just wait and see.

Vad kommer ni få läsa om här då? Ja, precis vad som faller mig in såklart. Om min vardag. Åsikter och funderingar om det mesta som snurrar i min värld just nu helt enkelt. Musik. Tårar, svett och blod.

Men jag tycker vi avrundar här innan jag hinner börjar låta för bra för att vara sann. Fortsätt titta in här i mellan åt så får vi se om ni blir besvikna eller inte. Lägg gärna en kommentar och diskutera gärna vilt om varför jag har en svart i stället för vit tröja på mig idag. Varför jag dricker kaffe med mjölk i, eller varför mina hundar ser ut som råttor. Så lovar jag att du kommer få en frisk kommentar tillbaka. Inga hemligheter.

Välkommen in till mig. Den fula verkligheten.

1 svar på ”Här är jag..”

Kommentarer är stängda.