Hej på er! Idag blev det en kort dag på jobb. Jag var på jobb ett par timmar, och sen gjorde jag och en kollega en snabbvisit på ett annat ställe och höll i en liten utbildning. Sen kompade jag resterande dag, så nu är jag alltså hemma med bebisarna. Ska bara mysa en stund innan jag tar tag i helgens disk.
Fick hem ett paket på posten idag! Kul! Det innehöll produkter ifrån ett nytt herrmärke inom hår- och hudvård. Jag älskar att det går framåt för oss killar när det gäller både mode och skönhet. Tycker att det fortfarande finns alldeles för lite utbud på den fronten för oss killar som faktiskt är intresserade av sånt. Kolla bilderna nedan för produktinfo. Kommer upp en recension vid ett senare tillfälle när jag testat produkterna! Och tack till er som skickade paketet!
”Nu lanserar Waterclouds herrserien The Dude. The Dude är inspirerad av den tidlösa stilen från 50-talets barbershops med en modern twist. Serien består av moderna, men ändå traditionella produkter och är tillverkade med högkvalitativa ingredienser för att kunna ge kunden det bästa inom manlig skönhetsvård.”

Waterclouds The Dude Detox Shampoo
The Dude Detox Schampoär ett djuprengörande schampo som skonsamt avlägsnar alla
stylingprodukter från håret och hårbotten. Produkten innehåller olja från blåbär och extrakt
från Acaibär som båda är mycket berikade på C-vitaminer, antioxidanter och mineraler.
Produkten går även att använda dagligen tack vara dess låga PH värde och skonsamma tensider.
Pris: 146 kr
Waterclouds The Dude Hair and Body Wash
En all-in-one produkt som är skonsam, vårdande och rengörande för både hud och hår. Produktens
PH värde är så pass hudnära att den fungerar som återfuktande för både hud och hår. The Dude Hair
and Body Wash är även berikad med Macadamia seed oil och Sweet Almond Oil vilka är med proteiner,
mineraler, vitaminer A,B och C och fungerar som skyddande mot huden.
Pris: 146 kr

Waterclouds The Dude Styling Hairgel
The Dude Styling Hairgel är en alkoholfri gel som ger håret stadga och textur samtidigt som återfuktar
och ger håret glans. Produkten kan användas i både torrt och fuktigt hår. Föna eller lufttorka.
Pris: 146 kr
Waterclouds The Dude Matt Cream Paste
Ett matt och krämigt vax som ger extra lång hållbarhet och ökad definiering. The Dude Matt Cream Paste
ger medium stadga och har låg glans. Den krämiga konsistensen gör vaxet enkelt att applicera samt tvätta ur.
Kan användas på alla längder och hårtyper.
Pris: 177 kr

”Waterclouds är utvecklat av en grupp personer med en gedigen bakgrund i frisörbranschen. Produkterna
från Waterclouds produceras enbart i Sverige och är speciellt framtagna för typiskt skandinaviskt hår. Genom
erfarenhet och kunskap har Waterclouds framställt en serie med speciellt utvalda ingredienser för varje enskild produkt. Waterclouds finns att köpa på frisörsalonger i hela Sverige.”
