Ny dag. Påväg mot jobb. Trött som vanligt, och hade gärna sovit lite till. Men efter denna arbetsdag händer det grejer. Då ska vi köra upp till Karlskrona för och eventuellt (förmodligen) köpa en husbil. Ja det är faktiskt sant! Har jag inte berättat något om detta än för er kanske?
Årets sommarsemester tänkte vi nämligen tillbringa ute i Europa med en husbil. Tänk så mycket du får se och uppleva som du definitivt inte får göra om du exempelvis flyger och bor på hotell. Tänk att bara köra förbi nått ställe och känna att här vill vi vara ett par dagar. Ja, men då stannar vi! Det är frihet, och frihet gillar jag. Är givetvis galet nervös inför toalettbesök osv, och det lär säkerligen bli en upplevelse jag sent kommer glömma. Kanske borde ta med filmkameran? 😉 Men va fan, man lever bara en gång, och vi har pengarna so what’s the fucking problem?


Samtliga saker du nämner har jag också funderat och tvivlat på, men jag kan ändå inte låta bli att åtminstone prova på det. Man måste ju våga prova något nytt.. 😉 Vad det gäller tömning av toalett så har jag klart och tydligt redan deklarerat att den rör inte jag. Inte under några omständigheter! Haha! Men kom gärna med fler tips! Det uppskattas! Har ju aldrig gjort något sånt här innan och lyssnar gärna på synpunkter/tips.
Vi hade husbil en gång i tiden – och kan bara säga att utifrån min upplevelse så var det HORRIBELT! Den dricker massor med drivmedel, Halvsvår att köra. Nu åkte vi med vänner i husbilen och att vara instängd på liten yta med fyra personer under 10 dagar – aldrig mer säger jag.
Och att tömma toaletten? Oh my god!
Men ni får säkert skoj.
Trevlig resa
*ej husbilsälskare*