← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Rosanna Charles

Hemma från Kista!

Vi kom precis hem från bion och jag har prövat en ny jacka som jag ska visa er sedan. Jackie sitter och mobbar mig och säger att jackan är det fulaste hon någonsin sett – tack för den!

Filmen var iaf sjukt bra och för er som inte sett den så handlar den om att Bella och Edward gifter sig för att sedan åka på smekmånad. Där har de vilt sex flera gånger tills att Bella blir gravid. Detta har tydligen inte hänt förut (alltså att en vampyr får barn med en ”människa”) så de tvingas åka hem till Edwards familj så att hans likbleka pappa kan undersöka Bella. 

Magen växer jätte fort och Bella får ingen näring alls. Hon börjar bli mer och mer mager tills att de förstår att ungen behöver få blod i sig. Bella börjar då dricka blod till frukost lunch och middag vilket hon tydligen gillar. Jacobs vargflock är galna och vill döda deras barn eftersom den kommer att bli människoätare. Då bestämmer sig Jacob för att lämna vargflocken så att han kan skydda vampyrerna.

Tillslut tvingas Edwards syster skära upp Bellas mage för att slita ut ungen men den sitter fast så Edward äter sig igenom livmodern och får ut ungen och då dör bella… tror man iaf men Edward räddar henne genom att spruta in sitt gift samt bita henne över hela kroppen. Filmen slutar med att Bella öppnar sina vampyr röda ögon!

Ni borde verkligen se filmen!

PUSS

Ungefär såhär såg Bella ut när hon vaknade…