← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Be Creative

Skyr.

Jag brukar inte äta yoghurt vanligtvis men denna har fått en säker plats i mitt kylskåp. Proteinrika, Isländska Skyr. Riktigt god, speciellt tillsammans med gojibär och färska hallon eller blåbär. Min favorit är den med smak av hallon&granatäpple,  syrlig och supergod. Rekommenderar dessa varmt!

”Skyr är en yoghurt som ursprungligen kommer från Island, där den ätits i över tusen år. Den är naturligt fettfri, nyckelhålsmärkt och är rik på proteiner vilket gör den till ett mättande och nyttigt mellanmål. Den har en yoghurtliknande konsistens men är klart mer mättande tack vare sitt rika proteininnehåll. Den lite sträva, syrliga men ändå söta smaken känns äkta och genuin. För att förhöja smakupplevelsen tillsätter vi äkta bär. Skyr finns i fyra smaker; vanilj, hallon & granatäpple, blåbär och jordgubbar. Skyr är ett bra tips på mellanmål”.

2 svar på ”Skyr.”

  1. Synd att den lilla burken är så dyr bara… för några kronor till kan man ju köpa 1 liter naturell yogurt och ett paket frysta bär 🙂 men säkert god!

Kommentarer är stängda.