← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Be Creative

Let it Be.

Det är viktigt att låta huden vila ibland. Helt.
Jag själv har väldigt svårt för att gå ut utan concealer under ögonen, ibland går det så långt att jag sätter på mig ett par solglasögon innan jag lämnar hemmet(och hoppas på att jag inte ser allt för dryg ut 😉 ). Dock låter jag huden vara, osminkad.

Om jag har varit på stan hela dagen så ser jag till att sminka av mig så fort jag kommer hem, bort med det bara :-).

Om ni är hemma en dag, passa på att peela ansiktet eller/och lägg en mask, låt sedan huden vara ifred resten av dagen. Gå på en promenad, låt huden få frisk luft utan smink som täppt till dess porer.

Om ni har varit på en ansiktsbehandling så försök att hålla er ifrån att lägga på makeup det första ni gör (man brukar ju vilja det med tanke på hur man kan se ut). Om ni inte är bekväma med att vandra omkring lite lätt rödflammiga,  ta bilen istället (om ni har möjlighet), eller kanske ta en taxi och åk hem :-).
Se bara till att låta huden vara.


Om ni har bränt er i ansiktet p.ga solen, LÅT HUDEN VILA. Sola INTE innan det har gått ner helt. Dock ska detta inte behöva hända då vi förhoppningsvis använder spf15 eller högre, men tyvärr gör man en miss ibland…

Försök att dricka mycket med vatten, detta har en rensande effekt. Det kan vara jobbigt att behöva springa på toaletten ofta men ta det som en komplimang ifrån kroppen :-). Dessutom hjälper vatten att bilbehålla hudens spänst.
 

Tänk också på vad ni stoppar i er gott folk, matvanorna kan göra en stor skillnad för er hy. Jag själv ser till att äta ordentligt med antioxidanter, såsom färska blåbär (till frukost varje dag), granatäpple, broccoli, spenat osv. Kom ihåg att C-vitamin behövs för att kroppen ska bygga kollagen, ni kan ju dra slutsatsen själva :-). Yes vi vill ha c-vitamin för hudens skull! Även Omega3 är super för huden, den stärker dess försvar för UV inifrån. Om ni ska sola så kan ni även passa på att äta mycket morötter och tomater.

Jag vet att jag har sagt det förr, men sminka verkligen av er innan ni går och lägger er. Ordentligt. Huden jobbar på natten, den är som mest mottaglig för aktiva ingridienser då, den jobbar dessutom hårt för att rensa ut slaggprodukter, så låt den vara ifred ifrån makeup.

Let it be helt enkelt.

kram