Hej 🙂
Jag har precis ”dip dyeat” mitt hår med hjälp utav röd karamellfärg xD Resultatet blev superbra! 😀 (och dip dye är ju dessutom jättehett just nu ;))
Om ni vill testa gjorde jag så här:
Material:
- Plasthanskar
- karamellfärg i valfri färg
- fön
- bunke/skål
- 2 toffsar
- Handduk
- En tröja du inte är ”rädd om”
1. Fläta ditt hår i två flätor 🙂
2. Häll karamellfärg och lite vatten i en skål/bunke. Hur mycket väljer du själv.
3. Doppa ditt hår i bunken/skålen (Håret som är under toffsen) och håll kvar det i tre minuter på varje sida.
4. Handdukstorka det. (Nu ser du att nästan all färg har försvunnit) .
5. Nu ska du ta karamellfärg på händerna och smeta runt så mycket du vill ha på ditt hår.
6. Ta en klick balsam och kleta runt slutet på toffsen på båda sidorna.
7. Doppa igen i 30 sekunder på båda sidorna.
8. Handdukstorka.
9. Ta ut flätorna och föna topparna torra, Klart! 😉
OBS! färgen håller inte så länge, men det kan vara kul att testa något nytt eller om man är osäker om man ska färga topparna på riktigt är det här ett bra sätt att se hur det kommer se ut 🙂
(Det finns många olika & enklare varianter på att göra dip dye med karamellfärg än just den här. Sök på google så hittar du säkert någon annan variant om du tycker att det här var ”komplicerat”. Själv tyckte jag att det var ganska ”jobbigt” att göra just enligt den här beskrivnigen, men resultatel blev brs som sagt 🙂 )
Många kändisar har följt den här snygga trenden 🙂 Vad tycker ni om den? 😉




Hej!
Jag har funderat på att göra dip dye i mitt hår. Tänkte försöka få rosa och har röd karamellfärg funkar det? Hur länge höll det?