← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Check lista, tips på billig nyttig mat !

God morgon !

I morse när jag vaknade gjorde jag en to do list ( vilket jag ska göra varje dag ) det är så skönt att pricka av hela tiden. Annars gör jag alltid allting samtidigt. Börjar på en grej , gör det halv klart, börjar på en ny grej osv osv. 9 saker har jag fått gjort nu på morgonen ( eller morgon och morgon är det kanske inte längre 😉 ) Snart blir det 11

Z har ju kommit in på universitet. Så det var hans första dag idag. Därför jag känner att jag med måste göra något. Jag vill ju bara skata sen ha ett deltids jobb samtidigt som jag håller på med mitt egna företag.

Jag ska börja skriva upp vad jag äter varje dag. Jag lyckas alltid äta billigt , nyttigt med samtidigt gott, mycket veg. också !

Igår åt vi Jasmin ris. Gul & röd paprika som jag hackade i strimlor, samt färska champinioner. Stekte det lite snabbt med en halv dl olivolja. Matlagningsgrädde och mjölk. Curry krydda, wook krydda, salt och peppar + en dash av Soya. Klart ! Låt det koka in lite så kryddorna ger stark smak. Snabbt enkelt och super gott 🙂

Titta på den här 🙂 Just nu är jag as pepp på att skata !!!!!

Nu ska jag iväg på ett ärende ! Så vi hörs sen 😀

Peace Love & Harmony ! <3