Förutom reklamfilmsinspelning så har två andra elever varit iväg och sminkat för lokal TV i veckan (Brottsplats Västerås), och ytterligare två andra stylister ska i morgon åka till Norge med fotograf Roger Sundberg och sminka för ett tidningsexpo.
Jag har dessutom varit på möte i dag ang ett samarbete mellan Västerås Fria, IT Gymnasiet och vår skola (Västerås Praktiska), men exakt vad det gäller är lite hemligt…. 😉 Det kommer dock bli grrryyyymt kul!
Årskurs tre eleverna har även varit i väg på sin fotografering i Hantverksteknik D som skett i samarbete med fotografen Henrik Melin. Eleverna har fått i uppgift att planera för, sminka och fixa hår och kläder för en fotografering. Plus såklart agera som en stylist bör under själva fotograferingen. Även ett par tvåor råka slinka med denna vända och ett smakprov på en av deras bilder kommer här:
Så full fart även denna vecka på Stylist skolan i Västerås!
// Sophia Ströman

