Är du en Latmask?
Har du ovårdade nagelband som kryper längre å längre upp på nageln?
Är du trött på att höra om alla dyra krämer å oljor du ska köpa för du vet att du i allafall kommer att glömma bort att använda dom tillräckligt för att göra skillnad?
Då har jag två enkla tips för dig! Efter att du duschat eller tagit ett bad och du håller på torkar dig, ta handduken å torka från nagelns fria kant (längst ut på fingertoppen) och dra in mot fingeret. Detta blir som en lätt peeling och nagelbandspusch i ett och är enkelt och går snabbt. Få det till en rutin och du kommer att förhindra överväxta nagelband!
Nagelbanden och naglarna mår bäst av vegetabiliska oljor såsom tex sesamolja men det går även bra med olivolja. Så ett annat latmasktips är att när du ändå är i köket å lagar mat, passa på att smörja in händer och naglar med lite olivolja!
Att vara fin behöver inte alltid vara dyrt och ta tid!
Ps. Händer, fingrar och naglar utsätts för mycket slitage och man bör därför såklart unna dom en riktig manikyr då och då också! 🙂

