← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

de nya couturiers: aouadi s Punkish Femmes

aouadi-haute-couture-fall-2015

(Bild via internet)

med tanke på hans milda väsen, skulle du aldrig gissa att Yacine aouadi (uttalas ”ow-a-dee”), Marseille-födda designern av algeriskt ursprung, kommer från en av de tuffaste områdena i Frankrike. nu 30, har formgivaren bott i Paris i fem år, där han deltog i studion Bercot, sedan tillbringade ett par år på Balmain, först med christophe Decarnin, sedan med olivier rousteing under hans debutsäsong. sedan dess har aouadi i tysthet bygga en kapsel samling av 13 unika couture skapelser, som han presenterade i paris den här veckan. ”Jag ville göra bara unika bitar så jag kunde hitta min stil, men även jag ville bara fokusera på hantverk eftersom det är vad jag verkligen älskar och tror i de flesta”

backas enbart av hans partner, matthieu pabiot, och deras familjer, ger aouadi vad han kallar ”hybrid demi-couture” helt i Paris. ”Det är hybrid eftersom couture är en fråga om medel, men det är också en fråga om kultur”, förklarar han. ”Hur kvinnor lever och klänning är nu annorlunda, så couture inte nödvändigtvis betyda prinsessa klänningar längre.” Höjdpunkter från helsvart kollektion inkluderar en kraftigt anpassad trekvarts cashmere Rock med fina, nästan organiskt rör broderi i nacken, broderade knappar och ett brett organza insats nära fållen. lätt samlingens mest sedesamma pjäs, skulle det vara lika hemma i Paris eller på Park Avenue, och kan även användas som klänning.

någon annanstans, ser är kroppen con och skeva mer downtown (Mercer Street eller Marais, kanske). en topp, till exempel, skarvar ylletyg och illusion tyll broderade med jet över mittsektionen, en haute riff på aouadi egen kropp konst, med en sportig neongrön dragkedja på baksidan. jet broderi dyker upp igen som ”sprängmedel kronblad” på en transparent overskirt av en lång Boatneck klänning. på en annan klänning, ärmar i flera varianter av spetsar blanda upp det på en grimma-hals, zip-front klänning. aouadi stil är definitivt femme fatale: en av hans ikoner är Faye Dunaway i pussel av en undergång barn. men för kvinnor som vet sitt eget sinne, det är det som gör denna designer en av de mest övertygande upp-och-uppstickare på paris scenen just nu. och redan innan han visade sin första raden i paris den här veckan, aouadi redan hade en kund som alla designer skulle drömma om: Céline Dion. sångaren köpte en av aouadi s engångs skapelser, en formfitting svart nummer med vit brodyr, men med tanke på att hennes turné avbröts, hon har ännu inte setts bära det offentligt.