Ja, denna dagen kommer jag sent att glömma!
Satt i godan ro på kontoret och jobbade då en främmande kille med utlänskt påbrå kom in.
Reagerade egentligen inte så mycket på just det, då mycket folk dyker in för att kika på mina produkter.
Killen kom raka vägen fram till mig där jag satt vid skrivbordet och jobbade och vecklade ut ett papper med några bokstäver på, han upprepade några ord på ett ett språk som jag inte kunde förstå ,och då bokstäverna inte bildade något ord och han fortsatte upprepa samma konstiga ord, så blev jag otålig! Bad honom flera gånger att gå och tillslut fattade han. Han tittade konstigt på mig hela tiden och Anna som arbetstränar hos mig fanns också på plats, vi blev helt klart förvirrade av denna typ! Jag visslade till mig Lasse då jag vet att många har respekt för just stora hundar och visst bet detta även på honom. Han gick sin väg, skönt som fanken!!! (Blev ju lite märklig stämning på kontoret).
Ungefär 1 minut efter att han lämnat kontoret, skriker jag till!!!! Helvete min telefon är borta…..
Den jävlen tog min telefon!!! Jag Knöt på mig joggingskorna och sprang gatan ner i hopp om att få se en skymt av faan skapet…..
Men ack nej! han var förmodligen väl förberedd på att han hade x antal sekunder på sig att försvinna.
Kan dock lova att om jag fått syn på honom så hade jag deffinitivt sprungit ikapp honom och förmodligen klappat till honom, var så uppriktigt förbannad över att bli total lurad av en idiot!!!
Jag vet att det ”bara är en telefon” men att bli lurad/rånad på mitt egna kontor tog nog faan priset i varjefall.
Så halva dagen blev tillägnad att spärra abbonemang, polisanmäla, spärra telefonen och ringa försäkringsbolaget 🙁 Inte den roligaste dagen med andra ord!
Dock blev kvällen mycket trevligare då väninnan Anne Charlotte Körberg tog med mig till Marlene Birgers butik på biblioteksgatan, här var det kundkväll och förhandsvisning på de senaste nyheterna. Och som vanligt kom jag INTE hem tomhänt!!! Jösses så mycket fina kläder 🙂 Det bjöds även generöst på ostron, champange och massor av andra godsaker….. För min del blev det till att festa loss på bubbelvatten och två ostron, resten ingick inte i min Fitness diet 🙂
Hittade en super snygg svart klänning som jag skall visa Dig så snart jag fått fatt i en ny telefon och kan ta lite bilder, samt köpte jag en vit t-shirt i superskön kvalité. Det fanns som sagt mycket snyggt och kanske det blir en tur tillbaka inom kort…..
Kolla bara in dessa snygga trosor …….:)




Polisen varnar för en Lapp-liga som gör just det du blev utsatt för.
Kolla Aftonbladet.se
Ååå fy känner med dig, vilken fräck typ!! Så mycket onödig energi går åt till att bara komma tillbaka till utgångsläget…innan den jäkeln tog din mobil! Kram