Den 31 Okt gick bröstcancergalan av stapeln på Circus i Stockholm och det blev även finalen för diversen insamlingar runt om i landet. Jösse vad mycket pengar som kom in…..totalt 49 Miljoner
Även mitt företag DOGArtist körde en kampanj under Oktober månad där vi samlade in pengar genom blandannat kollektionen ROSA. Flera stora bloggare hjälpe mig att sprida budskapet och för att göra det hela lite roligae anordnade vi en Tävling bland de som ville lämna sin hundhistoria.
Vinnaren kom från Lotta Grey´s blogg Vimmelmamman, hennes blogg finner du HÄR och vinnarens historia kan du läsa nedan.
Jag vill varmt tacka ALLA som hjälpt till i denna insamling:) Med ett extra stort tack till bloggarna , Lotta Grey, Tanja Dyredand(www.ekostil.se )och Anna Pehrsson HÄR samt tidningarna Härliga Hund, Expressens bilaga Din Hund, Hundsport och Pet Scandinavia. Ett sista stort TACK till www.inreda.com & www.petdesign.se som gjort ett strålande jobb med att sälja den Rosa Kollektionen:)
GRATTIS !!!!
ANNELIE ÖLVEBO
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Hej!
Vill berätta min ”hundhistoria”.
Jag är 48 år och fram till för 2 1/2 år sedan skulle en hund aldrig komma in i mitt hus. De smutsade ner, man var tvungen att gå ut och nej, aldrig en hund!! Dog vänners hund tyckte jag det var bara att köpa en ny, om man nu måste ha hund. Min bror med familj har hund och varje nyår är de hemma för hunden är rädd för raketer, vilket trams, tyckte jag, alltid denna hund.
För ca 2 1/2 år sedan pratade min mamma som är änka med min dotter om hund, min mamma har en väninna som har en sådan söt liten hund, hon sa till min dotter om hon hittar den blandrasen och om vi ställer upp och tar den, delad vårdnad och om det händer henne något. Usch och ok, tänkte jag, ibland får man ju offra sig! Samma kväll hittar hon från samma uppfödare som väninnans, dagen efter åker vi tre och tittar och mamma och Julia känner in sig på valparna, kvinnan frågar om jag inte är intresserad, jodå, fick jag svara, men hon märkte väl mitt avstånd.
Kan ju säga att efter vi fått hem vår goding så har jag ändrat mig totalt. Vi har hund i sängen och rättar våra liv efter vår lilla goding. Jag har upptäck så mycket genom att komma ut i ur och skur, nu när mornarna är kalla och klara och det luktar höst, jag har helt missat detta!! Jag är ganska sjuk och är alltid hemma, efter några månader säger mina barn: Mamma du är mycket gladare sedan vi fick hund, ja det stämmer. Det är bara positivt med hund, säger hon som avskydde djur innan. Man pratar med andra som är ute med hunden och hur mysigt är det inte att vakna i natten och känna den lilla lurviga kroppen tätt intill eller när man får en tass i huvudet och man ska lyfta på täcket.
Jag kan säga att mitt liv har förändrats och blivit så mycket bättre, tack vare en hund. Nu har jag en som älskar att dela säng med mig om dagarna när jag behöver vila mycket.
Jag är omvänd!!!!!
Så även gamla hundar kan man lära sitta!
Mvh
Annelie Ölvebo


Tusen tack!! Vilken tur jag har!!
TACK
Annelie