← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
TeamPonny

?

Som fråge tecknet ovan i rubriken , om man nu vill kalla det rubrik.

Ja har lite dålig fantasi där uppe där hjärnan ska sitta om den nu gör det , verkar inte vara i full gång , som ni ser då på fråge tecknet i rubriken.

Gick faktiskt in på datorn och tänkte skriva ett  inlägg , hur långt det blir ? ja det brukar flyta på här på datorn.

Dålig uppdatering från både min och Linas sida idag , hehe lite taskigt att säga om Lina men sant, både hon och jag har varit dåliga idag med korta inlägg , vilket tydligt visar på statistiken. Ska bli bättre på det men idag var inte riktigt min blogg dag kan man ju säga. Hade inte så stor lust att blogga idag faktiskt, brukar vara ganska sugen på att blogga och kan lixom inte låta bli att skriva ett inlägg lite då och då men inte idag. Det var nog inte min blogg dag idag helt enkelt.

Idag har det vanlig en vanlig dag med lite olika inslag , ute ritt och världscup hoppning med lite ponny akut som väntar , alltid kul när det är lite roliga program på tv oxå , aldrig fel. Kollade då på världscup hoppningen , gick riktigt bra för sverige tyckte jag ,alltid lika roligt att titta på, som jag e så hejar jag alltid med lite och lägger in en liten kommentar lite då och då. Lite nörd sådär.

Söndag , ja lite sorgligt sådär måndag imon , men sovmorgon till 9.20 vilket aldrig är fel. Ändå kan jag inte låta bli att gå upp tidigt ändå , som det kontroll freak jag är så måste jag ändå gå upp typ halv sju , göra mig iordning och sen vänta i typ 2 timmar. Jag måste nog lära mig att sova ut , vilket jag verkligen inte har något emot.

Bra med dator uppdatering , mycket mer skrivet.

Har kollat, runt efter lite båt och ny transport med familjen. Jag tror att båda jag , mamma och pappa känner att vi behöver en ny transport. Våran andra börjar bli lite skruttig och vi känner för en ny. Vilket jag inte har något emot eftersom att våran transport typ e så ful som den kan bli…. Nej men den är inte av den nya modellen precis så det kan behövas investeras en ny. Kollat runt lite på en spom matchar bilen vilket jag tycker är super snyggt. Bilen är då vinröd så det blir nog en transport med lite vinröda inslag, Hiss elr Diss för att den matchar bilen ?   Det vore oxå bra med en transport som är lite bred så vi kan köra båda hästarna , eftersom att vår ena häst måste stå brett annars får hon panik och sånt, men våra hästar funkar ändå inte så bra tillsammans så just det är nog bara tankar , vilket man ibland måste skilja från verklighet…

Flash vecko schema ser lite ut så här:                                                                                                                                                                                                                                 

Måndag: Markarbete i ridhuset                                                                                                                                                                                                                               Tisdag: Uteritt                                                                                                                                                                                                                                                                      Onsdag: Dressyrträning                                                                                                                                                                                                                                         Torsdag: Hoppträning                                                                                                                                                                                                                                          Fredag: Lugn uteritt                                                                                                                                                                                                                                                    Lördag: Uteritt                                                                                                                                                                                                                                                               Söndag: Vanlig ridning i ridhuset

Lite så jag lägger upp mitt schema för min lilla Ponni den här veckan , är ganska dålig på att följa det men det är ändå bra att ha ett schema för veckan , ifall det hoppar in  nån dag man inte kan  , så kan det vara skönt att man kan göra det utan att hästen mår dåligt, och för Flash så behöver han inte en vilodag egentligen , han mår bara bra över att ridas varje dag , det är väl då jag inte hinner som han får en vilodag. Då känns det oxå skönt att ha planeringar under veckan så han slipper bli bort glömd om man säger så, inte för att jag någonsin skulle glömma bort honom , men man vet ju inte hur han känner den dagen då jag inte kommer…. nej men ni fattar , tror intye han tänker så men ni fattar. Känns som sagt skönt att ha planerat en träning och vet då att han måste gå en dag innan och efter och så har man resten av dagarna att planera och då har man kanske planerat nåt och rider då , och sen har man ridit igenom hela veckan och då behöver inte hästen få någon vilodag. Oh…. när jag läser igenom det här blir jag alldeles snurrig men jag tror att ni förstår ändå. 

Veckan ser som vanligt ut , jag och mamma drar in till stan och shoppar loss lite på söndag vilket blir kul så då har jag nåt att längta till. Och appråpå längta , så är det bara 29 dagar kvar till sport lov så där har jag yttligare lite att längta till så veckan blir kul. 

Ha det så bra , ska försöka att göra några moddecollage så kommer dom nog upp ikväll XOXO JOJJO