(Hann inte blogga nåt i helgen)…Eller så orkade jag bara inte.
Lördag
Jag tappade min tvålpump på golvet….Och ja, den gick sönder!! Min ROSA tvålpump. Köpte den på Hentex för ett år sedan…
Men nu har Hemtex slutat att sälja hårda produkter…Varför då? Vad vinner dem på det? Gick runt hela stan och försökte hitta en ny sånna.
Som vanligt svänger man förbi olika affärer…Och självklart hittar man snygga saker man vill ha. Det är så roligt att shoppa när det är REA
Man tror att man har sparat massor pengar för att man hittade tröjan som är 50/70 % REA. Så….en klänninge, en kofta, ett par svarta byxor (som jag alltid velat ha) och två toppar blev resultatet.

Klänningen hittade jag på Cubus för 99 kr!!! Sjukt billigt…Sååå snygga på också.
Och tvålpumpen hittade jag på Lagerhouse. Den är rosa, men våran tvål är lila, därför den ser lila ut 🙂
Söndag
Min kompis Mong ville ha hjälp på restuarangen….Jag skulle öppna den åt han och behöver vara där i 2 timmar.
Visst….Vad gör man inte för sin kompis. Men efter 2 timmar har han inte dykt upp…Det är inte första gången han gör så mot mig, så jag stängde ner restaurangen och gick hem.
Har sagt till han att måste lära att passa tider. Man säger inte en tid och kommer en annan tid. Ring om du blir sent. Men nej….Hoppas att han lär sig nu, att ingen ska behöva tåla hans beteendet. Man måste respektera någons annan tider.

