← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Så började min resa..

 

 

10419510_10152977415993398_8363126477801027259_n

Första bilden är från maj 2014<——> sista bilden augusti 2014

Den resan gjorde jag i somras när jag ställde mig på vågen för första gången sedan barnen föddes. 85kg. Baam! Det var droppen, ville känna mig säker i shorts denna sommaren, och boy did I? Yes I did.. Visst har jag en bit kvar men mitt mål är att vara i mitt livs form sommaren 2015<3

Började räkna kalorier och låg på ett underskott på 500 kcal om dagen, joggade ca 4 ggr i veckan. Unnade mig gottis då och då men bättre alternativ än tidigare. Tex jordgubbar doppade i choklad ist för en marabou 200 g;). Till frukost blev det mycket ägg, oftast kokt, även en del kvarg. Lunchen bestod oftast av tomatsoppa med kyckling eller sallad med kyckling. Piffade till maten med tex sweet chilisås och chevre. Det ska ju vara gott också, eller hur?

Gick iaf ner 17 kg den sommaren. Hur skönt som helst? Kläderna satt bra igen, mycket blev till och med för stort..

Sedan dess har jag legat stadigt på 68kg men mitt mål har alltid varit 60-65 så dit är jag påväg nu under våren. Hösten har bestått av tung styrketräning och mer mat. Har helt enkelt satsat på att bli stark och öka muskelvolymen, vilket har känts grymt bra. Denna våren har jag planerat att fokusera mer på kosten och lägga in lite mer cardio. Hoppas att jag når mitt mål!

 

 

 

All kärlek och välmående! Kram

1 svar på ”Så började min resa..”

Kommentarer är stängda.