← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
TheLifeOfLeo

No Pain, No Gain!

Karolinska Universitetssjukhuset I Solna idag.

Idag har hela jag verkligen satts på prov och då menar jag inte bara i min transformation utan av allt jag hittills erfarit.

Kirurgin och operation gjordes med lokalbedövning, exakt ni hörde rätt. Jag bedövades med ca 5-7 bedövningssprutor direkt på/i mina ”Privata regioner”. Ni vill och kan inte ens föreställa Er den smärtan och trots det hjälpte det inte när det sedan var dags för nål och tråd. Känslan går väl närmast att beskriva som om någon skär dig med rakblad på ditt mest intima ställe. Kirurg Lundgren sa att vi eventuellt får göra om det under narkos pga min smärta och jag tänker inte göra något utan narkos i alla fall, har på tok för dåliga erfarenheter av det här och har gjort all övrig kirurgi under just narkos.

Ni som tror att man gör det här på kul vet inte vad ni pratar om men vad man än genomlider så är det värt det, priset jag betalar för att bli hel, trots all fysisk och psykisk smärta till viss del även situationer och stunder av pinsamhet såväl som underkastelse. Jag vet det finns inga andra alternativ, det är på liv eller död! Tacksamheten för vad som finns att göra kommer alltid övergå all den smärta jag känt och upplevt, för av allt jag upplevt så finns det ingen större smärta än att vara född i fel kropp så jag betalar priset för att bli hel och tro mig att jag skulle göra om det! Jag vet varenda steg hittills har varit värt det och väl ute på andra sidan så kommer allt varit värt det!

Kirurg Lundgren är sorten som helst inte skriver ut Antibiotika eftersom man inte ska äta det i onödan men han vill inte riskera infektion nu så knaprar en ny kur pencillin. Jag är tillbaka hemma i liggande läge, har suttit för mycket så det blir till att ligga, stå eller gå fr o m nu tills jag läkt!

No pain, no gain!