← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Med ett leende på läpparna

Quotes

Fest & mingel, jobb, träning och vardagen. Full rulle nästan jämt men jag är jätte noga med att stanna upp, fånga stunden, fånga dagen. Reflektera, tänka efter. Mina quotes var ett flitigt återkommande på min tidigare blogg, en favoritkategori och väldigt mycket ”Jag” så det tänker jag fortsätta med här. För min egen skull då jag ibland lyfter quotes för mig själv, ibland bara allmänna tänkbara ord som kanske kan inspirera Dig och ibland lägger jag ut quotes till specifika läsare som öppnat sig i mail till mig för att motivera.

Quotes är underbara, om man hittar rätt, tar till sig dom och bär med dom och ger dom en tanke. Hjälper mig mycket ibland, att ta in mig på rätt spår igen då även jag, den sanna optimisten, självklart kan ha mindre bra dagar. Men jag gräver inte ner mig i det, jag fokuserar inte på det. Jag tar tag i det, och snabbt försöker hitta rätt väg igen. Det går in lite på The Secret som jag lever efter som också kommer få en egen kategori här. Skriver mer om det sen. Min livsfilosofi i korthet – Fokusera på det positiva så drar du mer positivt till dig. 

Jag har en gedigen quotesbank på min tidigare blogg. Vissa kommer återkomma här som är värda att påminnas om, men vill du ha lite motivation redan nu kika in på www.tessm.blog.com/wisdom-words