← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Med ett leende på läpparna

Söndag 25 maj

Idag ger jag Therése Modig 10 poäng! Åh tack!:)

Idag har jag rensat ogräs så jorden yrde och rötter flög. Uttrycket ”det växer som ogräs” förstår man nog inte innebörden med förrän man har bott i villa med rabatter och gräsmattor.
Jag rensade två rabatter och vår stora slänt, med betoning på stora då vi ännu inte bestämt vad vi ska göra här riktigt. Min mamma och pappa kommer upp om två helger och ska hjälpa till. Jag kan ju inte säga att jag har gröna fingrar direkt så mammsen får komma upp och hjälpa.:)
Det tog tid att få det där i ordning. Direkt efter tvättade jag terasserna och runt hus och trappa. Pollen överallt så skönt att skölja bort allt. Christer kom sen på brillianta idéen att även tvätta bilarna så det gjorde vi och sen tog jag och tvätta hela uppfarten och muren med högtryckstvätten som ändå var framme.
Detta tog dagen men så värt det. Med en målbild hela tiden som jag ropa till Christer när jag stod mitt i allt ogräs – Christer målet! Va, molnet? Himlen är ju helt molnfri? – Nä! MÅLET! Haha! Det är en kall Red Stripe vid bryggan och ett kvällsdopp!
Den målbilden hjälpte mig för jag ville ge upp flera gånger med ogräset men! I Did it!
Och kvällsdopp blev det, med en kall Red Stripe, Jamaica style vid bryggan. Never tasted better!:))
Målbilder och belöningar är bra!
Stora som små.

20140525-194805.jpg
Ville verkligen inte resa mig från hängmattan, dom där minuterna, när man vet att man måste sätta igång. Det var då jag bestämde mig för vad ville jag göra när jag var klar, hur ville jag må.

20140525-194951.jpg

20140525-195000.jpg

20140525-195011.jpg

20140525-195022.jpg

20140525-195031.jpg

20140525-195040.jpg

20140525-195048.jpg
Sen kom dom här grabbarna förbi. 4 stycken hanänder. Som jag alltid tyckt varit så vackra. Vet ni. Efter det jag fått sett idag tycker jag inte om änder mer!! En andhona simmade bakom oss lugnt och stilla med en annan hane. Så kommer dom här fyra, ser honan, flyger, störtar mot henne, alla fyra!! Hoppar på henne i vattnet, trycker ner henne, dränker henne, biter henne i nacken, den första hanen gör ingenting. Honan skriker jag tänkte nästan kasta min Red Stripe flaska på dom och hjälpa henne loss. Alla hanarna gjorde ”sitt” och drog sen. Det var vidrigt att se. Vi googlade sen för vi fatta ingenting för hon simmade sen upp, med den första hanen igen. Läsningen ver precis vad vi hade sett. Forskning där änder utmärker sig i sitt sätt att para sig. Där det just ser ut som en förfärlig ”gruppvåldtäkt” precis vad vi fick bevittna, men, honan bestämmer vem som ”kommer in” och som befruktar henne. Ja, lång historia. Svårt att återberätta. Googla på ”änder parning”
Hemskt men intressant. Men, jag gillar inte änder längre. Dom är INTE fina.

2 svar på ”Söndag 25 maj”

Kommentarer är stängda.