Flighten hem gick ju galant! Tycka vad man vill om charter, jag själv föredrar reguljärflyg främst, men det är ett riktigt bra alternativ för direkta flighter och charterbolagen har blivit allt bättre tycker jag, framförallt att hitta nya, spännande resmål likt Karibien som satsas mycket på nu. Oftast väldigt bra restider och dagar där dom brukar utnyttja helgerna. Här flög vi ut en fredagslunch, landar samma dag, hem fredag eftermiddag och hemma lördagförmiddag. Älskar att komma hem på helgen. Apollo vi nu flög med till Kuba och Varadero ligger i framkant när det gäller flygningarna, både med personal, moderna kärror men framförallt charterns bästa Premium klass som hos Apollo kallas Novair Excellent. Det är excellent! Kan inte jämföras med varken Ving eller Fritidsresor. Apollo har kommit långt och det enda charter som kan erbjuda helt liggande stolar, likt premium, business på reguljärflyg, stolar som inte heller berör den andra bakom. Det kostar självklart desto mer men vill du lyxa till det lite på semestern och vill flyga riktigt bra då är det värt pengarna, på en flight om 11 timmar men bara strax över 8 timmar hem. Sen blir det alltid en märkbar skillnad på resenären. Charter kommer alltid vara charter och även fast i Premium class så sitter svensken bredvid och ska ”toksupa” för det är ju ”gratis” och som damen bredvid oss sa – ”Jag ska ha mer vin, nu gäller det att dricka, jag har ju faktiskt BETALT för det här!” En fras som blev min och Christers semester quote.
Mousserande när vi kommit upp i luften sen erbjuds två middagar under flighten – båda tre rätters där du kan välja mellan kött eller fisk. På vägen hem den andra rätten en varmare frukost med ägg och bacon men middagen innan en oxfilé och pom duches. Underhållning med 20 tal filmer – kunde varit något bättre, såg faktiskt ingen film varken ner eller tillbaks, det var inte dom senaste filmerna direkt. Däremot fantastiskt med gratis wi-fi, under hela resan som fungerade riktigt bra att surfa på. Inga problem alls. Vi kunde tom facetima med mamma och pappa 10 000 meter upp i luften även om just det gick väldigt trögt men ändå. Inte långt kvar tills vi tycker det är helt naturligt att både ha videosamtal, surfa och prata i mobilen på flygen. ”Flightmode” är nog snart ett minne blott..ett ord barnen som växer upp nu inte kommer veta vad det betydde på vår tid.
Då vi flög hem vid 19 tiden fredag så var det prefekt att bädda ner sig efter middagen och vi somnade både jag och Christer ganska så snabbt och var stort sett hemma när vi vaknade. Rackarns att vi sov större delen av flighten- vi hann ju inte dricka så mycket, vi hade ju faktiskt betalt för det här! 😉


Klipp på min Insta från snabba flyget ”Tess Modig” @tessmodig
Kram å gonatt och godmorgon!
T:)

Kommentarer är stängda.