Innan mina systersöner åkte hem i söndags efter varit hos oss i helgen så satte vi oss med datorn då jag hade en idé! Vi skulle överraska syrran som var hemma med fullpackade matkassar från Mathem som jag är så nöjd med som jag tidigare skrivit om! 🙂
Jag beundrar min syster. Hon bor själv med killarna, har både hund och katt och nu fått ryggont och det är ju inte jätte lätt då att få hem både hundmat, kattsand, mjölpaket och varor, om man dessutom inte har bil, och dessutom måste handla för tre. Och aldrig gnäller hon. Jag testade syrrans postnummer hos Mathem då hon bor nere i Trelleborg och höll tummarna och tror du jag blev glad när jag fick svar att ”Grattis, vi kan leverera hem till dig!” Ja! 🙂 För än så länge finns inte Mathem i varje stad men dom jobbar för det och blir mer och mer. Testa ditt postnummer HÄR! och se om du kan få maten levererad hem till dig där du bor.
Så jag med hjälp av Douglas och Kevin klickade hem vad deras mamma, min syster kunde tänkas behövas och bestämde leverans dagen efter och pojkarna lovade att inget säga så det skulle bli en överraskning och Douglas lovade att ansvara då jag satte hans mobilnummer om det skulle vara något.
17:30 hade dom kommit på utsatt tid, 17:35 fick jag ett sms, i versaler från syrran som fick mina ögon att tåras, då syrran hade blivit så glad och överraskad då hon hade hört en tutande bil som stod utanför. Dom var roliga för jag hade skrivit i kommentaren till chauffören att det var en överraskning. 🙂 Syrran förstod ingenting när chauffören kom in med alla påsarna och pojkarna höll minen och berättade sen allt. Syrran hade också fått tårar i ögonen då vi hade lyckats fylla påsarna med allt hon behövde och precis allt som hon hade tänkt att handla i veckan! Nu var det fixat! Och hemlevererat! Redo att bara ställas in i kylen och skåpen! Och Douglas var väldigt nöjd, då han hade beställt en Red Bull och den var tom kall! haha!
Jag älskar att överraska och det här var lite kul sätt att göra det på. Jag bytte bara postnummer i min profil så jag hamnade i rätt butik och skrev i kommentaren att det var till min syster. Funkade hur bra som helst. Kanske en idé till alla föräldrar vars barn precis flyttat hemifrån! 😉
Kram Storasyster från Lilla Syster och Tack Douglas och Kevin för hjälpen! Hoppas det smakar! Och tom hunden Kicki fick lite Frolic i matkassen! 🙂
T:)




Åååh va gullig gjort av dig!! Vilken syster! Kram
Allt för systern! 🙂 kram kram @nena! Tack för du är med mig och hoppas allt är bra! T