Nu kan vi bocka av Beverly Wilshire på vår Bucket List. 🙂 Inte bara Beverly Wilshire utan Four Seasons då jag alltid velat bo på deras hotell då dom har otroligt vackra hotell världen över. Alltid i världsklass! Och att vi dessutom blev uppgraderade till en ”Beverly Suit” toppade ju hela upplevelsen och våra två nätter här blev över all förväntan. Vilket mäktigt, vackert, lyxigt hotell det här är! Beläget i hjärtat av Beverly Hills, bara några meter från Rodeo Drive. Hotellet som är mest känt för ”Pretty Woman” då det var här dom bodde. Jag kände mig nästan som Pretty Woman när vi steg ur vår bil som dom parkerade åt oss, höll upp dörrarna vart vi än gick och stora mäktiga kristallkronor i taket och guld överallt på väggar. Hotellet har också en egen ”House car” som du har tillgång till som kör dig dit du vill, bara att stiga in precis utanför huvudentrén. Dock inom en radie av 3 miles.
Dyrt, ja, bland dom dyrare hotellen vi bott på, you only live ones, men som sagt, det har varit på min Bucket List och vi var här för att fira vår bröllopsdag så dom här två nätterna var noga budgeterade. Uppgraderingen fick vi genom American Express Platinum då du genom det kortet erhåller uppgradering, i mån av plats, vid bokning via deras hotellprogram som jag hade gått igenom då just Four Seasons är ett av hotellen dom har samarbete med. När vi bokat via dom har vi alltid fått den där underbara uppgraderingen, så också alltid late check out vid 16, frukost som ingår och oftast ytterligare något värde, på det här hotellet genom Amex fick vi också en 100 dollar toucher att spendera på spat. Så för oss höjer alltid American Express upp värdet och känner alltid att det blir bäst att boka via dom vid sånna här tillfällen även om dom tar en gedigen årsavgift just för Platinum kortet men den har vi fått igenom flera gånger om tror jag i värden som adderats.
Beverly Hills Wilshire var verkligen en upplevelse så om notan vid utcheckningen gick till historien. Gulp. 🙂 Mer om hotellet hittar du HÄR!







