Har du läst dom senaste inläggen den senaste veckan tror jag att du vet att vi är rätt nöjda med vår resa till Turkiet. Eller väldigt nöjda! Vilken underbar pärla vi har hittat! Nästan så jag inte vill dela med mig och sprida för mycket men du vet att jag är inte så och du som min läsare ska självklart få mina tips! 🙂 Pärlan som vi med största sannolikhet kommer åka tillbaks till, vi som sällan åker tillbaks till samma ställe två gånger men vi sa direkt att dit kan man bara ta en weekend och det tror jag det blir framöver.
Vi bodde på Hotel Su, Alanya Turkiet. www.hotelsu.com.tr. Flyg som inte tar mer än 3,5 timmar. 1 timmes tidskillnad +1. Bara 30 minuters transfer från flygplats. Denna resa bokades med VING då det var hotellet vi fastande för och avresedatum och tiderna passade oss perfekt. Dock mindre nöjd med Thomas Cook Airlines som VING flyger med som känns som ett lågprisflygbolag där allt kostar extra. Gillar inte det här, så fort det är charter, så ska allt sen kosta extra, på ett sniket sätt. Jag vill informera om som VING helt missat och inte är tydliga med. På Thomas Cook Airlines så är din maxvikt 20 kg. INK HANDBAGAGE! Jodå, det läggs på när du slänger upp väskan,inte från Arlanda utan sen i Turkiet på din väg hem. Så mao, du har 15 kg maxvikt, 5 kg handbagage! Vilka andra flygbolag har 20 kg ink handbagage? Så du vet, 10 euro per kilo som går över! Som sagt, lågprisflygbolag som gör allt för att tjäna extra pengar på resenären. Vi kikar själva på att boka direkt med hotellet nästa gång då du har fler valmöjligheter på rumstyper samt boka SAS tex som numera flyger direkt till Antalya. Jag föredrar reguljärflyg framför charter som du kanske märker och SAS T/RT hittade jag biljetter nu from 2000:-
Hotellet lyser med sina 5 stjärnor i stilren, cool design, allt i vitt, och då menar jag allt i vitt! Tak, golv, möbler och du kan inte passera hotellfoajén obemärkt för i taket med öppna 9 våningar hänger 6 stycken gigantiska discokulor! Här en skön lounge med bar och en fantastisk sushirestaurang till skön chillmusik.
Rummen samma design och coola stil. Vi bodde i en Suite A Type Sea View. Rummet som vi fick genom uppgradering direkt med hotellet innan vi åkte då VING inte ens hade dessa fina rum. Från deluxerum till suite låg det på ca 300:-/natten vilket vi kände helt klart var värt det då vi värderar fina rum och utsikt när vi reser. Inget måste då deluxerummen är jätte fina dom med men rekommenderar att ta seaview, annars hamnar du mittemot den andra byggnaden. Mer om rummen kan du läsa om på hemsidan jag länka till ovan. Bättre beskrivningar än vad VING har.
Läget är perfekt! Precis vid stranden med strandpromenad som tar dig ända till Old Town. Vi tog dock taxi in för 15 lire (60 SEK) på kvällarna. Hotellets Beach Bar var magiskt! Vitt, loungehäng med grym musik. Varje kväll var det någon form av ”happening”. DJ, show, livemusic och alltid lika mysigt att gå ner här och ta några goda drinkar!
Äta. Hotellet har 5 restauranger. Rekommenderar därför inte tillval som ”halvpension” för då ingår endast middag på bufférestaurangen. Som förvisso hade fantastisk mat där du alltid välkomnades med ett glas champagne och maten höll olika teman varje kväll men du vill nog prova på den fina sushirestaurangen i Loungen, ta en barbequeafton vid poolen och ta en middag uppe på Moonlight Restaurant högst upp med en panoramautsikt över Antalya, havet och fullmånen som lös upp. Magiskt utsikt där uppe och där åt vi två kvällar. Klart den bästa restaurangen med fantastisk mat och väldigt trevlig personal. Det här hotellet har alltså inte All Inclusive vilket flertal av hotellen i Turkiet har. Jag föredrar A la carte då maten oftast är bättre, utbudet av viner och det blir inte lika stökigt och rörigt i restaurangen som det lätt kan bli om det är en middagsbuffé som jag kan bli tokig på. Här var fantastiskt, bra service, bra mat, sköna lugna miljöer där det aldrig var problem att få dom bästa borden.
Jag vet inte om hotellet inte har hittats än av många men det var helt perfekt med gäster! Du behövde inte ställa klockan för att få bra platser vid poolen eller stranden. Både i Kap Verde och Egypten har det varit så flertal gånger, att man såg handdukarna ligga där redan vid 07:00 på morgonen när vi tog morgonlöprundan, så kom inte klabbet förren vid 11 till sina platser! Sånt kan göra mig vansinning! Men säg inte att det är ”tyskarna” bara, förvisso, ja! Det är något med tyskarna och deras handduksutläggning och pax av platser, men vi svenskar, börjar bli minst lika bra (eller dåliga) på att anamma detta fenomen. Snälla, sluta med det! Det är så himla tråkigt, och onödigt!
Här slapp vi det, kanske för det var inga svenskar, och tyskar, på hotellet! 🙂 Vi kunde komma ner kl 11:00 och få platser direkt vid poolkanten eller frontrow på beachen. Så himla skönt och det uppskattar jag.
Barnvänligt. Absolut, men det är ett hotell för vuxna och poolen har åldersgräns för barn under 8 år. Det finns en barnpool men där verkade inte dom få barnfamiljerna som fanns på hotellet vilja vara. Då finns det bättre andra hotell för barnfamiljen skulle jag vilja säga och ta detta om du åker som par utan barn, eller med kompisen. För åker man som par utan barn kan jag nog vara ärlig att säga att det är rätt skönt med en barnfri pool.
Jag kan skriva hur mycket som helst om detta stället. Stranden, Old Town, shopping mm men tror nog jag har lagt upp det mesta under veckan då jag fick ut rätt många inlägg då internet tom var grymt! Wifi gratis i loungen men tillägg för rummet men kostade bara 4-500 SEK ca för 7 dagar och då hade du riktigt bra teckning inte bara på ditt rum utan även nere på stranden, poolen mm. Så det var också grymt.
Lättast är om du saknar något eller undrar något att du frågar här så hjälper jag dig! Och mer info på bloggen i tidigare inlägg. Sök bara ”Turkiet” i sök rutan eller gå in på kategorin ”Resor”
We love Hotel Su och kommer absolut åka tillbaks!
Selam!
T:)


