thuesday it is

bild 2

Idag möttes jag hemma av det här underbara golvet. Tät balkongdörr javisst:P

bild 1

Gråa regniga Dubai!

bild 3

Men idag möttes jag av denna klara fina utsikt. Ni ser ”the world” till vänster mellan skyskraporna (konstgjorda öar som ser ut som världen) och långt bort till höger ser ni Burj al Arab (ser ut som ett segel), världens första sjustjärniga hotell!

Idag är det tisdag. Kl är nu 11.00 och jag sitter i min säng förberedd för att gå till stranden. Jag är ledig. I 5 dgr nu!!!:) Hade 3 dgr att ta ut sedan jag började och de går förlorade från Februari så valde att ta dom bara sådär.

Tanken är att jag skulle åka till Oman idag men det får vänta till imorgon. Så hoppas verkligen jag kommer iväg!!! Det är inte vandring den här gången utan nu ska jag till Muscat och turista. Förhoppningsvis sola men också uppleva staden i sig! Mini vacation.

IMG_4606

Bild från den senaste vandringen i Hatta, Oman

Nu ska jag bege mig iväg och frysa på stranden haha! Jag är rätt säker på att det blir max 2 h, för Dubai är fortfarande kallt och blåsigt!