← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Tilda

Dubai World Cup 2015

IMG_5553 IMG_5557 IMG_5561IMG_5550IMG_5543IMG_5502IMG_5497IMG_5504IMG_5507IMG_5522IMG_5531IMG_5529

Förra helgen som sagt så var jag på Dubai world cup 2015. Har sagt det i 2 års tid nu att jag ska gå, och det blir nog nästa år igen! Jag hade dock hoppas på en bättre artist som man gillar. Men men det gick väl ändå. Tänkte jag skulle beskriva eftermiddagen/kvällen i kort sammanfattning annars blir det en hel novel.

– Dubai world cup firade 20 år och är världens rikaste hästkapplöpnings evenemang

– I det slutliga final loppet vann prinsens häst och drog hem 10 miljoner dollar till denne herre, Sheikh Hamdan al Maktoum….10 miljoner dollar!!!!!

-Att jag skulle bära en sådan accesoar på huvudet trodde jag aldrig. Kände mig så damig och proper:p

– Jag gick dit med Louise och Katrina. Väl på plats träffade vi ett äldre gäng från USA och England som vi drack några öl med. Riktigt trevliga!

– Själva loppen såg vi inte så mycket av, mingla var mer i fokus. Men stämningen var magisk!

– Efter loppen bjöds det på fyrverkerier (inte förvånande när det gäller dubai)  och sedan drog konserten igång.

– Kylie Minouge var stjärnan för kvällen. Upptäckte på Spotify att hon ”återuppstått”. Vi såg 3 låtar sedan lämnade vi world cupen för denna gången.

– Väl ute möttes vi av (troligtvis) världens längsta taxi kö!!!! minst 100 meter lång. Detta ville inte vi 3 acceptera så vi gjorde en fuling och lyckades hamna framför allihopa. Hur det gick till är än idag ett under! Efter några försöka att hoppa in i en taxi utan att ordningsvakterna sa till oss, kom vi äntligen iväg. Men orden från den sista ordningsmannen var tydliga – No que, no taxi! Sedan åkte vi…..

Trevligt sällskap, uberfina hästar, stora fyrverkerier och underbar atmosfär blev till slut en lyckad dag som jag garanterat gör om.  I hopp om en artist jag ”diggar”;)