← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Ulrika Fransson

Med tanke på dagens otur undrar jag i denna stund vad som kommer hända härnäst!

Otursdag.


Dagen började med att jag gick upp runt 19:30. Drack mitt morgonkaffe och fixade till mig och tog lite extra lång tid på mig med tanken att upptåget skulle vara inställt eller försenat då det var dimma ute… Satte mig sedan på cykeln och cyklade iväg mot tåget för att ta mig till Gävle för lektion – TRODDE JAG!


Alltså för det första var tåget ej inställt eller försenat, suprise säger jag. Hann med tåget precis. Satt där på tåget och kände mig allmänt pepp för lektion. Väl i Gävle pratade jag lite med min vän Sudi telefon medans jag gick från stationen till skolan, vilket tar ungefär 30 minuter i rask takt. 


Kom till lektionen och tänkte ”vafan var är alla människorna!?!”.  Min första tanke var att jag var utanför fel sal så jag skickar iväg ett sms till Liv och får som svar ”Är inte i skolan för det är ingen lektion idag” dvs. jag har missat ändringen i schemat då lektionen var igår tisdag istället.


Kollar på klockan som är 10:20, nästa tåg mot Uppsala går om tio minuter – kört att hinna med det alltså! Sååå jag gick iväg mot stan för på skolan kunde jag ju inte stanna för självklart hade jag inte tagit med mig några böcker denna dag, vilket typ var första gången då jag brukar ha med mig allt i stort sätt. Lyckat liksom.


Nere på stan laddade jag på amigos på mobilen för att kunna ringa min goda vän Shila som bor i Lettland och pluggar där. Köpte lite på systembolaget för fredag och eventuellt lördag då det händer grejer. Pratade lite med Isabell som också haft en jobbig morgon – synd om oss <3. Söta Julia ringde och pratade lite också men hennes mobil är konstig så det bröts en massa så slutligen gav vi upp att prata med varandra.


Klockan 12:30 kommer nästa tåg mot Uppsala. Är i Storvreta vid 13:30 och upptäcker då att ja glömt att ta med mig husnycklarna så in hemma kommer jag inte. Tur för mig är att mina syskon går i nian dvs. högstadiet här i Storvreta så jag går dit och hämtar nycklar från min syster.


Nu är jag alltså hemma. Ska plugga och tycker allmänt lite synd om mig själv.


Med tanke på dagens otur undrar jag i denna stund vad som kommer hända härnäst!


Ciao!