Varför är Män/kvinnor otrogna? Det finns så mycket olika anledningar och bortförklaringar till varför man väljer att tro att gräset är grönare på andra sidan. Det är okvinnligt/omanligt/barsnligt/respektlöst ….. att behöva gå bakom ryggen på den person som man lever/levt ihop med eller är tillsammans med.
Var tog ärligheten vägen? Det finns inte ett äkta och kärleksfullt förhållande längre. Jag tror inte på att det finns. Man kan älska någon och älska tillbaka men det räcker inte till. Man ska uppskatta det man har framför sig, för varför har man då valt att stanna med henne eller honom in the first place?
Man ska inte alltid överväga det negativa i ett förhållande, man ska även minnas dem goda och roliga tiderna man haft ihop. Att vara otrogen löser inte problemet, det gör bara saken värre. Tilliten försvinner och vad har man kvar i slutändan ?
Tjejer och killar. Spill inga tårar över någon, var självständig, var stark och gå vidare. För den personen som lämnat dig, sårat dig, varit otrogen mot dig är inte värd det. Det var han/hon som skadade dig och inte vice versa. Play the same game or get rid of that pathetic hoe 😉