← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Mina 3tim&2m fran Angelina Jolie i Venedig!

En utav de vackraste kvinnorna jag vet ar Miss Jolie. Hon ar helt makalos i sin kombination att vara vacker, galen, en hjalpande hand for de fattiga, talangfull skadespelerska och nu senast Jolies regidebut med filmen ” In the land of blood and honey” .

Det var en lycklig Veronica i april ar 2010 da min pojkvans mor Antonella ringde mig och fragade om jag ville vara med och titta pa under filminspelningen utav ”The tourists” som skulle spelas utav Johnny Depp och Angelina Jolie.

De forsta inspelningarna skulle aga rum i Paris men merparten skulle filmas i Venedig.

Antonellas arbete gar ut pa att organisera hela filmteamets vistelse under dess inspelning. Hon var exempelvis den som ordnade fran boende at Johnny med familj och aven sag till att Signorina Jolie med familj fick ett trevligt husrum. Nu hor det till saken att Angelina forst velat hyra ett stort pampigt venetianskt hotell. Allt var klart och redo att bara hafsa in sina alla LV vaskor da Signorina Jolie’s privata sekreterare ringde in 1vecka innan alla skulle vara pa plats och berattade att nu forstar ni har vackra Jolie beslutat om att hon vill att ni soker efter de elegantaste och mest anrika slottet i Venedig. Japp, da var det att soka snabbt minsann…men det basta med italienarna ar att de ar otroligt flexibla sa det loste sig snabbt…for pengar ar ju det sista problemet i detta fallet.

Johnny som ar lite mera laidback korde pa en hotellvaning, det fick duga  !

Under denna period sa hade jag precis fatt arbete som store manager pa Hugo Boss pa Birger Jarls gatan sa jag hade en aning mycket att ta itu med sa jag var lite kluven till hur jag skulle smidigast mojligt kunna avvara nagra dagar i Venedig.

Dagen D kom och jag tog taget in till Venedig och vaporetton ( bat) som forde mig till det anrikaste hotellet i Venedig, Hotel Danieli dar en utav scenerna skulle spelas in. For er som sett denna skitfilm..hahah.. kan tillaggas att det ar en utav scenerna nar hon skall checka in pa hotellet som i filmen svichade forbi i circus 1 minut och som tog for mig 3tim att kika pa, samt paret Depp/Jolie 5tim att spela in??!

Val inne pa hotellet sa var det en riktigt stor security kontroll och Antonella hade berattat at gud nade dig om du smyger in kameran och mobiltelefonen da aker du ut med huvudet fore. Angelina hade hotat med att om nagon ens tog en liten bild pa takets vackra fresker ( vaggmalningar pa puts) sa skulle hon stoppa hela filminspelningen.

Ja, jag lydde mama italiana BellaAntonella iallafall… Sa, dar stod hon min skonhetsdrottning Angelina 2meter i fran mig tillsammans med Johnny den lille smafete.. Jag kan saga att jag stod i 3timmar och tokglodde pa henne och naturligtvis sa pratade hon lite glatt mellan tagningarna men inte en enda seund kunde manniskan kolla mot mitt hall. Johnny fick jag en blick fran men hon tittade inte pa en enda i teamet som stod bakom kulisserna hon agerade i sin roll och daremellan endast blickar mot sina medspelare. Jag var dock nojd anda. Hon var sa skor, elegant sa mystisk och smal. Tror att hon mojligtvis lever endast pa rafisk, dricker tonvis med vatten, massage och draneringar i hennes ansikte for detta vackra 36ariga ansikte ar inte bara uppbyggt pa fillers samt botox..neeej, neej, neeej…hon ser for levande ut for det i ansiktet. & tro mig jag kikade ordentligt!!!

Medans jag stod dar och tokglodde sa kommer sjalvast filmproducenten Lloyd Phillips fram till mig och Antonella och fragar. – Jaha, sa det ar har alltsa din dotter Veronica? Till saken hor den att for att jag skulle fa komma in och vara med under inspelningen sa hade Antonella varit tvungen att saga till teamet att hennes dotter Veronica som inte talar ett enda ord italienska (?) skulle narvara under denna dag. Nu stod jag dar 173cm lang och AntonellaBella som ar 160cm forvisso ar hon valdigt blond men ja ni forstar sakert att jag visste inte riktigt hur jag skulle gora och vad jag skulle saga… Hjalp! Jag ville typ forsvinna fran jordens yta vid det tillfallet, jag gillar inte att kora den italienska stilen som innebar i detta fallet ljug sa tror du dig sjalv att du ar hennes dotter.

Jag ar inte precis den italienska flickan som star tyst och sager knappt halvsju heller, sa jag sade helt sonika, jag ar Veronica det stammer men jag ar Antonellas sons flickvan och jag ar fran Sverige och jag alskar Angelina Jolie och…massa javla och blev det. Han bara skrattade och sade du gillar inte Depp? No, I prefer Angelina.

 

 Ett tu tre sa fragade han om jag kunde dansa tango och ifall jag ville vara en dansande tangos-statist bakom min idol. Da var det till att infinna sig pa samma plats fast om 2veckor for da skulle namligen inspelningen utav dans scenen spelas in…ni vet den nar hon har det tjocka vackra halsbandet med massa juveler som Antonella bestallde direkt fran en juvelerare fran Londra (London) och som fardades till Italy med stranga, strikta sakerthetsatgarder.

Sjalvklart tackade jag JA, saklart med viss engslighet med att jag nog skulle hava vissa svarigheter att komma loss fran mitt nya arbete i Stockholm.

Nar jag kom hem borjade jag ordna med foton som skulle skickas in och jag var tvungen att ordna med code fisciale en speciell arbetskod som man behover nar man arbetar i Italy. Kunde jag dansa tango? Ar det den dar dansen nar kvinnan halvligger nastan pa marken och mannen har en ros i munnen?

Ovade in denna tango dans gjordes inte by Vero och kanske var det oxa darfor som jag blev fast kvar i Stockholm??!  Ni vet nar man vill nagot riktigt mycket lr tro pa hogre makter..you know secrets the book? Missade totalt att anvanda mina affirmationer. Sorry Vero.

Jag kunde absolut inte aka for min danska chef Tomas pa Hugo Boss. Sa jag fick arbeta istallet i nagra manader till som manager men nar jag hade 2manader kvar pa min fortsatta provanstallning pa Hugo Boss sa tyckte min chef att det var nog lika bra att ge denna chans till nagon annan istallet och inte till en galet foralskad Vero som allra helst ville njuta utav sommaren i Italy och fortjusas utav alla vackert kladda manniskor, dricka prosecco och dromma sig bort i romantikens tecken. Sa det blev ingen forlangning utav den tjansten sa jag flyttade till Italy och har ar jag NU!!!

 

P.S Nar jag stegade ut fran Danieli Hotel sa kan ni aldrig tanka er hur mycket folk som hade samlats upp darutanfor for att fa en skymt utav min skonhetsdrottning ihoppandes i en utav alla de gondoler som skrider fram langs kanalerna i den ventianska lagunen…. O nar hon steg in i den gondolen sa var det nog ett utav de fulast sketna ballerina skorna jag nagonsin sett pa henne… I venedig far man ha ballerina:) annars klarar du inte alla smatrappor lr krangliga smagator i dess mystsiska labyrintiska unika stad. I resterande Veneto regione galler de hogsta ” made in Italy ” klackarna som du kan hitta… 

 

Efter arbetet utav filmen var fardig sa fick Antonella en bok som regissoren sjalv tagit sina egna privata bilder och anvant till att satta ihop sin alldeles egna bilderbok utav sin produktion ” The Tourists ” .

 

Har ar en utav scenerna som jag stod och kikade pa i just det 3timmar…hihihi… snett ned till hoger ar den vackra statist som spelar och skall likna Angelina… bara den dar scenen med dess statister som sprang upp och ned for den dar trappan tog 1,5 timme.. Det ar nog ingen dans pa rosor att vara skadespelare anda…

 

Tango scenen med det dyrbara diamant halsbandet.

 

 

 

& sa har ser bokens framsida ut!