← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Passionen

Dar stod han nu utanfor och vantade pa mig medans jag forsokte skaka utav mig den extremt besvarliga Italienaren som naturligtvis ville skjutsa mig mot Milano. Det kom inte att bli Milano vi skulle aka till, det kom att bli ett utav de mest romantiska stallen jag varit pa overhuvudtaget ( ja, nu har det kanske spruckit i o med att jag alltid ar ute och reser ) Lago Maggiore. 

Jag invantade min vaska, och han ringde. Vid detta laget var jag svimfardig utav nervositet. Hade ju inte talat med passionen sedan en manad tillbaka nar han kysste mig adjo i Cannes. Panik. Kan inte minnas vad jag svarade och sade. Minns att jag skyndade mig ut sa fort jag fatt tag i min vaska, bara.

Dar stod passionen med slitna jeans och en RL pikè, och jag kom ut som Audrey Hepburn. Fraga er om jag var ordentligt uppkladd? Holl pa att skammas ihjal.

Hans hander var kalla som isbita, och hans ogon var roda som Snovits, och hans hy var olivfargad, och haret var guldigt brunt utav solen. Oh, min lilla Passion!!!

Vi akte ivag mot de mest underbaraste hotell jag sett, sa att nar man klev ut pa balkongen mottes man utav 3 st vackra oar som lag dar mittemot oss. Allt var inrett i renassans stil fran 1600-talet, guldspiror som klangde langs sangens ben, gnistrande kristallkronor, t om pa toaletten. Magiskt for mig, en enkel flicka fran Umea.

Efter ” italians do it better ”  🙂 sa blev det dags for aperitivo. Min aperitivo fran norrland brukar besta i att man dricker ganska sa mycket. Har smuttade vi pa var sitt glas champagne, kanske nagra, da 🙂 ! Bada var mycket nervosa.

Vid middagen sa skulle min fraga komma som jag nyfiket langtat efter att fa stalla fast ej egentligen ville lyssna svaret till. ” Hur langa har ni varit tillsammans? ”

Nar passionen sager 11ar, da var det enda, som jag kunde tanka pa:  Snalla, Veronica.. du maste forsta att efter denna resa sa svarar du aldrig nagot mera nar han ringer eller skriver, och det ar med PUNKT.”

Nar tillfalle gavs sa smog jag mig ivag att skriva ett mess till min van Kristina som jag bodde med vid denna tidpunkt och som hade varit med pa Cannes resan. Hon bara uppmuntrade mig i att fortsatta denna passionerade spannade italienska fard mot en helt annan varld an den jag kom ifran.

Kristina

3 otroliga dagar med passionen, och sedan hem till STHLM. Pa flyget hem sa kande jag att; Denna mannen skall jag HA. Jag skall spela hans spel & det gjorde JAG.

Dessvarre har jag ej nagra foton fran denna tiden. Man kan val saga att det ej var sa passande att ta foton pa de tripperna som skulle vara i 4manader.

Har ar 3 foton fran den helgen i Cannes & perioden da jag traffade passionen. Var morkharig som attans 🙂 !

– Forts, nasta traff kom att bli fantastiska STOCCOLMA, efter bara en vecka….. passionen var ute efter lilla mig 😉 !