Kika hit alla vingards alskare. Helgen som var sa bodde vi pa en fantastisk locanda nara Verona. Villa de Winckles var namnet. Mitt i Valpolicella distriktet kanda for sina utsokta viner. Soave druvor i varje vra. Vi stal nagra klasar med de sma sota, syrliga druvorna. Bade grona och bla. Rummet som vi bodde i pa denna urmysiga gard kostade 90euro per natt och man har ett rum som ar 60kvm med en gigantisk dubbelsang( maste varit 2m i bredd) och lilla rummet brevid sa var det 2 sangar a 60 cm. Stort badrum med angbastu inbyggd i duschen. Suverant for en barnfamilj. www.villadewinckles.it
Sedan ger man sig ut langs po-slatten och igenom Veneto regionen for att smutta pa goda viner runt vingardarna. En magisk kvallstur i romantiska Verona, och ett maste ar att besoka Gardsjon med dess otroliga medelhavsklimat dar olivtraden fortfarande kan odlas sa hogt upp i norra Italia.
Utanfor den vackra locanda, Villa de Winckles.
Jag var ratt sa trott efter brollopet som lag belaget 5min harifran hogt, hogt upp pa en kulle.
Detta vill jag prova pa nasta gang jag befinner mig i bergen. Hastridning som en medeltida riddare.
Garganega, ar den huvudsakliga druvan av Soave. Har ser ni min absoluta favvo druva som kommer att fa mig att handla Amarone vin. Kanske denna druva kan vara Corvina, Rondinella eller Molinara, who knows?
De roda druvorna som blir till gott Amarone vin skordas runt de 2 forsta veckorna i oktober. De grona, som blir fran soave sag ut att kunna plockas in alldeles strax. NI vet val att de HANDPLOCKAR alla druvorna. Inga maskiner. Klase efter klase.
Forbjuden frukt i kna.
Om ni kikar noga sa ar dessa druvor runda till formen, ej ovala som nar vi handlar dem hemma i affar. De var utsokta, kan jag lova. Som skrivet – sota fast med en syrlig karaktar. Lovely.
Har ser man en liten del utav det stora sovrummet.
Valkommen in!!! God lunch hade de oxa. Provade lamm, vinet fick utebli fran den lunchen.









