← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Tror vissa pa ”tomten”?#sigtuna#livrädda#avsaknadav civilkurage

Om det är något jag hatar, så är det den här ” õverklass-kamratskapen”. Varför skulle man ljuga om att man blivit utsatt för övergrepp? Speciellt nãr detta funnits sedan mannaminne på dessa skolor. Tror dessa överklass personer att det bringar lycka att utföra sådana här sjuka ”lekar” mot de yngre, nya eleverna?

Tycker de att de ar lika ok, att utöva misshandel i hemmet oxa? Incest pa sina egna barn? Piska dotterns kompis rumpa nar de är på besök i deras hem, för hon borde minsann lära sig att bli mera diciplinerad? Det är vansinnigt att de fortfarande tror, ar 2013 att det ar fullkomligt normalt att ”lãra manniskor sjãlvdiciplin, veta hut, eller vad de tror sig de skall lära sig genom dessa metoder. (????)

Våld har aldrig lõst problem, de fõder problem, och du driver det vidare till din nästa. I de flesta fallen…ja!!! I de andra fallen växer en dålig sjâlvkansla fram. Vill vi ha ett sådant samhälle?

& overklass barnen som hänger på Stureplan, och skriver under pa alla tankbara olika forum att de aldrig hört talas om misshandel pa Sigtuna, eller Lundsberg… De som själva har skridit fram dar i korridorerna livrädda.

De måste vara riktigt trõtta. Livrädda. Totalt avsaknad av en ynka procent av civilkurage. De ar de manniskorna som fortfarande tror pa tomten, eller att de maste finnas bildbevis, ev filmupptagning när misshandel skett. Så smarta ãr dessa manniskor – eller jag vill kalla dem LIVRÃDDA!!!

Då min egna pojkvän gått pa privatskola, och alla hans vänner med, så trodde han att jag skojade om att sådant här fõrekommer i Sverige. Det var nu, han borjade undra om vi fortfarande levde under var ”romartid” ( som jag alltid ar elak att saga till honom).

Man far ju skämmas, for hur manniskor beter sig. Skolans ledning med föräldrar borde kolla hur det ser ut runt överklassen i andra länder. Kolla sedan hur misshandeln ser ut exempelvis i Sverige kontra Italien. Inte undra på att vi ligger på så hõg självmordsstatistik.

Jag SKÄMS !!!

Posted with WordPress for BlackBerry.