Nu vet jag 1 ställe i STHLM där ni kan handla GOJI bär billigt. Min svenska vän Sylvia som jag träffade upp igår ihop med andra svenskan Désirée hon visste att i Hötorgshallen längst ned där de har kryddor och bär, där finner ni GOJI 1 kilo för 200kr ! Kanonpris för alla som bor i huvudstaden!
Dessa ladies är några av mina svenska kompisar här i Padova. Till vänster Désirée och Sylvia till höger. De har erfarenhet av det mesta i livet, och speciellt denna kombi med att hava den svenska mentaliteten och den italienska är en lycka. Sylvia träffade sin Luca när hon bara var 19år och de är fortfarande lyckligt gifta idag.
Désirée kom till Padova 1991 ( om jag icke minns fel). Hon steg i land här som en look a like drottning Silvia med sitt långa svart hår. Dessa ladies giver mig en massa kulturella ting, och jag insuper all lärdom de har om Italien som land när det gäller politik, förhållanden och skolomsorgen. Alla tänkbara saker när det handlar om hur det italienska folket är såklart det som är mest spännande för jag älskar ju allt som har med människor och deras beteende att göra. Allt såklart från deras synsätt sett, och behandlat.
Ett litet skvaller….hihhihi… Sylvias man Luca var under en låååååång tid Zlatans advokat. Det var allt. No more comments 🙂 !
A presto !



