← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Är man en ”lycksökerska” då?

Oväntade saker som aldrig kan hända i Sverige. Och efter 4år blir jag lika chockad, glad, överrumplad, irriterad och undrar hur stor skillnaden kan vara, kontra Italien. Kan fortfarande inte släppa att de ” är ute efter ” något dessa männen. Det kan vara även att de vill hjälpa en kvinna. Varför vill de det, då? Är det för att jag inte skulle kunna klara utav att bära några matkassar själv? Och så börjar mitt lilla vidriga tänkande om att de skall INTE tro att jag vill vara i ett underläge…..

MEN tänk om de bara vill vara snäll??

Leonardo kallar mig ”FurbaVero” med denna minen…betyder att jag är lite listig..fast på ett negativt sätt… Här på ett av världens vackraste piazzor i Venedig totally osminkad. Härligt! Jag är lika stolt varje gång jag kan gå ut utan smink. Trodde aldrig det skulle hända MEN så en dag så sker det under 🙂

Piazza San Marco Square med miljoner av turister. Imorgon skall man det igen med fam. Sandströms….

Igår var jag och handlade. Går mot bilen med vagn och 6fulla matkassar. Det är 35grader men känns som 60 då det är noll vind och fuktigt. Jag är en snabb person att firra. Öppnar bakluckan håller på lasta in varorna från vagn, in därbak då det kommer en super lång gorilla och bokstavligen står helt plötsligt inne i mig och frågar på italienska (såklart) om jag behöver hjälp.

Hjälp med vad? Att lasta in de 2 sista kassarna som tar 2sek för mig att göra, eller att ta vagnen och köra den tillbaka mot vagnhangar så jag får tillbaka min 1euro och han skall komma tillbaka med den och på den tiden måste jag vänta på honom???? Dessa gånger undrar jag om DE är galna. Gissa om jag fnyste åt honom? Jag blev otrevlig, men alltså jag blir galet irriterad samt han höll på skrämma ihjäl mig.

Eller där jag handlar mat ( alltid ) i lilla privato affären där de varje dag frågar om de kan hjälpa mig att bära min lilla matkorg mot kassan en 10meter. Alltså? Fast detta är att vara snäll MEN….jag tror att jag kan hjälpa mig själv….MEN alltså om den här chark-mannen ALLTID skall hjälpa alla som handlar mozzarella, prociutto, sallad och tomater skulle det gå väldigt dåligt för hans buisness. De arbetar nämligen bara 3pers där och det är en butik med mycket folk i som bara vill åt det bästa fodret 🙂

Älskar när männen öppnar dörrar. När de låter mig få gå före om vi samtidigt passerar en dörröppning. De hjälper mig med mitt handbaggage på flyget. Detta kallar jag att vara gentlemän. Detta existerar knappt i Sverige. Inget av detta ”nästan”. Jag tror att det även är vi kvinnor som inte tillåter oss att bli omhändertagna oxå. Och när vi vill bli hjälpta ja då anses vi som en ”lycksökerska”(???) Tänk om det även börjar gå rykten om att någon man bjudit en på middag ute på ristorante oxå i Sverige…hahahah. Ni har det bra ni, NI svenska män 🙂 ! Tänk att här FÖRVÄNTAS knappast något annat.

OCH tänk om det är så att vissa män bara vill vara hjälpsamma och snälla?

2 svar på ”Är man en ”lycksökerska” då?”

  1. Tycker detta var mycket underhållande att läsa. Framförallt då jag har en manlig vän, som innan när han var singel, sa att han inte vågade närma sig svenska kvinnor längre eftersom de blir arga om man håller upp dörren för dom. Han förstod inte varför de inte ville ha hjälp eller varför han inte fick öppna bildörren eller dra ut stolen på restaurangen för dem haha. Jag skulle aldrig vilja ha en man som tränger sig före i mig i baren och släpper dörren i ansiktet samt bara serverar sig själv kaffe på morgonen. Men vi är ju olika här i världen och tur är väl det 🙂

    • Hihihi. Visst är det väldigt intressant paradoxalt fenomen? Inte undra på att man blir förvirrad som man eller kvinna? Jag tror att om folk lärde sig att ”känna” av varandra lite bättre så skulle detta gå lite lättare.

      Det är väl alltid trevlig OM någon visar hövlighet som är på ett fullkomligt för mig banalt vis. Japp, Astrid tur vi e olika.

Kommentarer är stängda.