Det är smart att tvätta behån lika ofta som trosorna, än fast den ena förmodligen blir smutsigare. Här gäller regler som att vara renlig. I norrland var det att vara praktisk. Inte har de mera allergier här, tvärtom. Det är dessutom skojigare när man plockar fram sina röda jultrosor som har 4år på nacken, att se den har samma färg som behån den röda.
Likadant var det med bikinsar förr – trosorna alltid några steg ljusare – så sjukt bedrövligt.
Numera plockar jag alltid upp allt som medföljer i resväskan när jag kommer till hotellet. Detta även om jag är borta en weekend. Jag ger mig den på…. att halva Sverige låter sakerna ligga kvar i resväskan över en weekend. Eller hur?
Förr fick allt ligga kvar i resväskan som om jag var påväg hemåt igen(??). Jamen, då är det ju inte semester. Allt tar ju circus 8min. Och görs direkt efter jag kikat in hur rent badrummet är. Ok, nu är det alltid de flesta stjärnorna som finns där jag hamnar…… om jag inte arbetar 😉
Klipper naglarna. Otroligt. Förr kunde jag aldrig få långa naglar. Nu växer de som ogräs. Då ville jag ha långa naglar. Nu vill jag ha korta. Vet ni….jag tänker inte på att ” faaaan varför kan inte jag ha långa starka naglar…som alla andra?” Så kallade martyren var jag förr, även inom naglar.
Klart att jag inte fick långa naglar. Jag tänkte ju bara negativt. ” ASK, BELIEVE, RECEIVE ” #secrets
Det är detta salladsbord i plock som man äter sig lagomt full på innan de huvudsakliga rätterna kommer in. Varför inte börja med detta nästa gång du får gäster. Nyttigt. Fräscht och gott!
Denna är jätte-äcklig MEN alltså att borsta tänderna och det ofta var lite rosaktigt vatten som spolades runt i handfatet – USCH!
Detta är att inte ta hand om sina tänder på riktigt sätt. Idag så borstas tänderna 3ggr per dag ( går kanon om man är hemmafru och äter lunch hemma…ho ho ho ) sedan tandtrådas det i all oändlighet. Det som var såååå tråkigt förr.
Jadu, hur tråkigt är det med gula illaluktande tänder?
Sluta stressa trodde jag aldrig skulle gå med en sådan energisk person, som oxå måste vara med överallt. Inte stressa och ändå hava samma skojiga vikt 🙂 Oki, i mitt arbete som guide är det oundvikligt att inte stressa för man arbetar ju med svenskar som är stressiga, och då droppar man vikt så man ser ut som en härjad-typ-med-ledsen-ätstörning.
/ Ligga i nya lakan varje fredag / Vara så påklädd 😉 / Sluta skrika och vara arrogant mot folk som var dumma mot mig / Sluta använda makeupcreme /
Och om det är något negativt jag påbörjat med så talar jag inte om det högt. Inte framkalla onda krafter.





