← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Så förändrade jag mitt yttre&inre.

Lite beauty tips idag. Som ni vet älskar jag sauna. Därinne händer det grejer minsann i ca 15minuter i hög värme. Jag stretchar. Jag dricker 1liter vatten. Jag scrubbar min lekamen. Jag brukar massera in en peelingmask i mitt ansikte, och allt detta medans mitt hår vilar i en mask. Jag har slutat använda balsam. Nu när jag ej har extensions längre så tvättar jag håret 2ggr i veckan. Varvar med en uppbyggande hårmask, den blåa serien från Redken. Den andra dagen så blir det All soft från Redken som småmyser på skallen.

På ett år har mitt hår verkligen fått tillbaka sin kapacitet som hår igen. De som ens tänker tanken på extensions måste tänka om. Jag & Virginia !

Nagellack används icke numera. USCH! Onödigt att smeta på ännu mera kemikalier. Det handlar om prioritering. Botox eller nagellack ? 🙂

OK, nu till bröllopet som var, var jag ju tvungen att manikurera mig lite. & då anser jag att det skall se ut så här. Är riktigt allergisk mot långa naglar, det ser hemskt ut. 

Såklart så målar jag mina naglar hemma på Cartier påsen. Älskar den bakgrunden mot mina bruna händer. Tjusigt och eleganta korta välvårdade naglar i ljus färg skall det vara enligt mig. Praktiskt är det oxå, ifall man inte vill måla om sina naglar hela tiden. För det som icke får ske är avskalat lack… Jisses!

Jag låter ”nästan” alltid mitt hår torka under natten. Jag har självlockigt hår, så det blir så fint då när jag vaknar. Naturligt och sunt. När jag skall vara riktigt tjusig så går jag och blåser mitt hår med ENDAST produkter som icke innehåller alkohol. Då håller sig mitt hår fint i några dagar.

Min hy smörjer jag 2ggr i veckan på kvällen med E-vitamin olja. Min hy har ju som sagt aldrig varit vackrare till ytan. Min kropp torrborstar jag på morgnarna och fuktborstar som sagt var i bastun ihop med en superstark peeling och med två scrubb handskar på händerna. Det skall riktigt rivas till. Detta ger susen till de små cellullisarna som gärna nuförtiden vill börja krypa fram under rumpan(??). Hmmmm…det GILLAS inte.

Dock, glöm inte som jag sagt att det allra viktigaste är vad man äter. Det har förändrat hela mitt yttre och inre. Jag känner mig yngre nu än när jag flyttade till Italia.

Äter tar jag för givet att NI gör. För NI ser väl hur vissa modeller som svält sig när de var unga ser ut idag när de är 40 år. De är lite smårultiga 🙂

KRAM