← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

inatt en prinsessa.

Tittut, här inne sitter jag och förtjusas över att man kan renovera rubbet men ändå behålla denna gamla känsla som sträcker sig enda tillbaka till renässansen. Och i snart 200 år har Legi’s släkt ägt denna enorma herrgård.

Det bästa jag hört denna månaden blir att Legolas fader skall börja egenodla biologiskt grönt, frukt och ägg här vid huset. Och runt hela bygget så ringlar en större å. Här bor en svan och massa inplanterad fisk i lilla sjön brevid. Ingen risk för inbrottstjuvar då stället omgärdas av just det en å.

Det spökar här har gårdsdamen berättat. Hon tror att det är Legolas farmor som går igen. Vi får väl se vem som står framfõr farmors säng inatt ( den vi sover i ).

Och när svärfar var här och lejde byggfolket så hittade de den underjordiska gången under köket när de bröt upp golvet. Där gõmde de judar på flykt under andra världskriget. Farmodern var en underbar jordnära dam som pratade med naturen och djuren. Inte alls någon snobbig rik dam. Hon dog lycklig…hon visste att ta hand om alla och ge kãrlek.

Just nu funderar jag på att släcka ned ögonen. Vet ni…det regnar ute och det känns extra mysigt här ute i herrgården som jag trodde va först på 800kvm men jag hade glömt att lâgga på 1000kvm 🙂 ! Som jag önskade att vara prinsessa som barn…..

Idag är jag det.

Posted with WordPress for BlackBerry.