← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

2 ”dumma-jäklar ”

Jag är rädd för ”dumheter”. Lyssna på dessa 2 dumheter. Båda från Svedala. Kan inte låta bli att skratta åt hur dumt folk det finns och dessa ”dumheter” som görs. Alla har vi gjort ”dumheter” i våra liv annars hade vi ej varit så framgångsrika som vi är på olika diverse plan var och en utav oss.

Kund: -Kan jag få prova den här skinnjackan i large?
Jag: -Självklart, jag hämtar en på lagret.
Kund: (provar) -Nä, den är för lik en jacka som jag vuxit ur och sålde till en kompis. Det var en svart dag. Varje gång jag ser honom i den knyter jag näven i fickan och skriker inombords; DIN FITTA!
Jag: -Ookej? (Funderar på att ringa vakten)
Kund: -Jag är nämligen klädnazist och är det inte perfekt så köper jag det inte.
Jag: -Mmm (när man ser dig förstår man varför nazisterna förlorade)
Kund: -Nä nu måste jag vidare.
Jag: -Väkommen tillbaka (NOT)

En fd kollega till mig som arbetar som sagt var i en butik i centrala STHLM – butik åt det mera exklusivare hållet.

Denna är värst. Att föregå med gott exempel är gissnings vist kanoners om man är ledare över 50 personer och arbetar ihop med dem dag/natt. När person/gudie berättandes skarpt för sjunde gången att det är mycket viktigt att man respekterar varandra i gruppen genom att komma till buss vid avsatt tid. ”Man gör alltså bort alla kisserier/bajserier innan man mötes vid buss för att åka iväg …”

Alla klienter var i tid. De satte sig snällt på bussen. Vad hände? Jo, guiden frågade om chauffören bara kunde vänta i några minuter för han skulle bege sig ut för att söka efter en toalett att gå på(???). Det är nästan så jag skulle vilja ringa honom och fråga hur denne tänkte 🙂 Om det nu visat sig att det varit jag och att jag helt plötsligt drabbats utav en kiss-attack, så hade jag nog valt att kissa på mig istället.

Denna incident är nog det värsta som skulle kunna hända en guide när han kommer tillbaka mot buss där snälla organiserade svenskar väntar febrilt att få komma iväg, helst när man förespråkar för att hålla tiden.

Snacka om att vara en ” dummen-jäkel” !